Intrastat po nowemu

Magdalena Matusik
10-01-2005, 00:00

Dziś mija termin zgłoszenia deklaracji intrastat za grudzień. Następna wymagała będzie już nieco innych danych.

1 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zgłoszeń intrastat. Głównym celem regulacji jest likwidacja problemów, jakie pojawiały się w praktyce. W pierwszej kolejności w przepisach określających, kto jest zobowiązany do składania deklaracji, wartość dokonywanych przez daną osobę „przywozów” i „wywozów” towarów odnosi się do statystycznego progu podstawowego, a nie statystycznego progu asymilacji, jak dotychczas. W rozporządzeniu doprecyzowano także, iż w odniesieniu do towarów, które są przedmiotem uszlachetnienia, osoba zgłaszająca wypełniać musi także pozycje odnoszące się do wartości statystycznej tych towarów.

Statystyka publiczna

— Osoba zobowiązana, która deklaruje w zgłoszeniu intrastat towar wysyłany bądź przywożony do uszlachetnienia względnie uszlachetniony, powinna dla tej pozycji towarowej zadeklarować też wartość statystyczną — mówi Tomasz Michalik, partner w kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Przepis ten wchodzi w życie nieco później — od 1 kwietnia 2005.

Prosto nie będzie

Nowelizacja wprowadza także istotne ograniczenie dla możliwości skorzystania z pewnych uproszczeń. W przypadkach uzasadnionych względami minimalizacji obowiązków administracyjnych, właściwy dyrektor izby celnej, na wniosek osoby zgłaszającej, może zezwolić, aby niektóre elementy wliczane lub niewliczane do deklarowanych w zgłoszeniach intrastat wartości towarów były obliczane przez tę osobę na podstawie kryteriów szczególnych. To umożliwia przyjęcie często rozwiązań o charakterze uproszczonym.

— Dyrektor zgody takiej nie może wydać, jeżeli osoba ta nie uprawdopodobni, że tak obliczona wartość nie różniłaby się znacząco od wartości obliczonej w zwykły sposób — twierdzi Tomasz Michalik.

Rozporządzenie nie określa jednak, jak takie uprawdopodobnienie miałoby wyglądać.

Nowe nazwy

Rozporządzenie wprowadza także nowe progi statystyczne:

- statystyczny próg podstawowy — odpowiadający dotychczasowemu progowi asymilacji oraz

- statystyczny próg szczegółowy — odpowiadający dotychczasowemu progowi specyficznemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Intrastat po nowemu