Inventum grożą dotkliwe kary

  • Jagoda Fryc
09-09-2014, 00:00

FUNDUSZE: KNF wszczęła postępowanie w sprawie m.in. łamania statutów i naruszenia interesu klientów. To pokłosie problemów z płynnością funduszy.

Giełdowe towarzystwo wyczerpało cierpliwość zarówno inwestorów, jak i regulatora rynku. Możliwa kara za „naruszenie interesu uczestników funduszy oraz przepisów prawa poprzez działanie niezgodne z regulacjami i w zakresie systemu kontroli wewnętrznej, w tym systemu zarządzania ryzykiem w TFI” może być bardzo dotkliwa – chodzi o 0,5 mln zł lub cofnięcie licencji, albo zastosowanie łącznie obu tych sankcji.

— Wyjaśniamy sprawę w takim zakresie, w jakim oczekuje tego od nas KNF. Postępowanie jest w toku i do czasu jego rozstrzygnięcia nie udzielam żadnych komentarzy — ucina Krzysztof Wantoła, prezes Inventum TFI. To nie byłaby pierwsza kara finansowa dla Inventum TFI – w marcu tego roku KNF nałożyła na towarzystwo 1 mln zł za podobne przewinienia. Bez precedensu jest natomiast utrata licencji — takich przypadków na krajowym rynku jeszcze nie było. Gdyby Inventum straciło zezwolenie na zarządzanie aktywami, wówczas rola ta spada na depozytariusza, czyli w tym przypadku ING Bank Śląski, który we współpracy z regulatorem administrowałbyfunduszami do czasu przekazania aktywów innemu TFI. Inventum Premium od dwóch lat walczy o przetrwanie, po tym jak zaliczył wpadki inwestycyjne. Proces restrukturyzacji i windykacji należności od spółek portfelowych zaczął jednak w końcu przynosić wymierne rezultaty. Od wiosny ubiegłego roku fundusz zyskał 23 proc. Odrobienie części poniesionych przed dwoma laty strat skłoniło najpewniej klientów do wycofywania pieniędzy. Tak przynajmniej tłumaczą to przedstawiciele TFI. Na koniec lipca towarzystwo zarządzało łącznie aktywami wielkości 1,4 mld zł, z czego 180 mln zł to pieniądze zgromadzone w funduszach otwartych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inventum grożą dotkliwe kary