Inwestor szpanuje komórką

opublikowano: 30-05-2016, 22:00

Odkąd w nowych blokach zaczęto rezygnować z piwnic, konkurencyjną przewagę inwestora zwiększa komórka lokatorska.

Zgodnie z ustawą o własności lokali, komórka zalicza się do tzw. pomieszczeń przynależnych, a więc stanowi właściwie część mieszkania nawet wtedy, kiedy bezpośrednio do niego nie przylega. W starym wielkopłytowym budownictwie taki dodatek nie zwiększy raczej popytu na lokal, bo w większości przypadków każdemu mieszkaniu już z definicji przypisana jest jakaś komórka w piwnicach, które zajmują najczęściej całą podziemną kondygnację.

Marek Wiśniewski

Kiedy jednak na poziomie minus 1 znajduje się tylko garaż i niewielka skrytka na rowery, każda przestrzeń do przechowywania może się zaliczać do konkurencyjnych przewag — szczególnie że w nowym budownictwie jedna mała komórka przypada zwykle na kilka mieszkań. Na tle dużych miast najmniej zaimponować można nią gdańszczanom, bo przynależy do 70 proc. lokali wystawionych na sprzedaż i do 40 proc. tych na wynajem, wynika z danych grupy Emmerson i portalu Otodom.

W Poznaniu komórki są już trochę rzadsze — ma je około 60 proc. mieszkań na sprzedaż i 18 proc. na wynajem — a we Wrocławiu relacja wygląda jeszcze inaczej, bo spośród ofert na wynajem dodatkową przestrzeń ma co czwarta, a z mieszkań na sprzedaż 46 proc. Podobne do siebie są pod w tym względem rynek krakowski i warszawski, bo komórki dostępne są w połowie lokali czekających na kupca i w dwudziestu paru procentach przeznaczonych dla najemców.

Dla inwestora, któremu udało się kupić mieszkanie z dodatkowym pomieszczeniem, relacja jest więc raczej korzystna, bo w tych miastach, w których popyt jest największy i najszybciej sprzedają się mieszkania najciaśniejsze, komórki nie należą do popularnych udogodnień, więc można je udostępniać za odpowiednio wyższą opłatą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane