Inwestor wkrótce ma odkupić PPWK

Marcin Goralewski
28-11-2002, 00:00

W I kwartale 2003 r. część akcji PPWK może trafić do inwestora. Ma on pomóc w realizacji programu naprawczego, co stało się możliwe dzięki zawartej wczoraj ugodzie z wierzycielami.

PPWK, notowany na GPW największy w kraju wydawca map, wkrótce ma pozyskać inwestora.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z inwestorem finansowym, choć zgłaszają się do nas i firmy z branży. W najbliższym czasie zainteresowani otrzymają memoranda informacyjne. Finalizacji transakcji można się spodziewać w I kwartale 2003 r. — mówi Rafał Berliński, prezes PPWK.

Inwestor obejmie akcje, które należą dziś do spółki. Od lipca 2001 do kwietnia 2002 firma skupiła 8,5 proc. walorów. Tylko pierwsza transakcja dotyczyła ponad 334 tys. akcji, za które spółka zapłaciła ponad 6 mln zł. Dziś ten pakiet wart jest niespełna 700 tys. zł. Z uwagi na tak drastyczną przecenę akcji na giełdzie spółka nie ma szans na osiągnięcie kapitałowego zysku z inwestycji. Właściciela mogą zmieć także papiery zaparkowane w banku Raiffeisen.

Akcje, które teraz mają trafić do inwestora branżowego, nieomal doprowadziły do bankructwa PPWK. Poprzedni zarząd firmy podjął decyzję o skupie własnych papierów, finansując transakcje długiem. Jego obsługa, przy pogarszającej się kondycji rynku, okazała się niemożliwa i spółka szybko straciła płynność.

— Będziemy starać się wyjaśnić i zakończyć wszystkie spory prawne, w które spółka jest zaangażowana. Wyjaśnimy również wszystkie sprawy związane z jej działalnością w ostatnich dwóch latach. Musimy za wszelką cenę zmienić wizerunek firmy z awanturniczej na profesjonalno-biznesową — mówi Rafał Berliński.

Wczoraj zostało zawarte porozumienie między PPWK i wierzycielami finansowymi. Objęło 30,1 mln zł, czyli około 75 proc. całości zobowiązań. Suma ta ma zostać spłacona do końca 2005 r. Na porozumienie zgodzili się m.in. BPH PBK, BRE Bank, Sodexho Pass, Raiffeisen Bank Polska. Wcześniej informowaliśmy, że PPWK zniecierpliwiona brakiem postępów w rozmowach z wierzycielami może złożyć w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego. Ugoda wyklucza jednak pomoc sądu i otwiera drogę dla inwestora.

— Program naprawczy obejmie wszystkie sfery działalności spółki, od polityki produktowej do zarządzania majątkiem obrotowym — zapowiada Rafał Berliński.

PPWK chce rozbudowywać ofertę o podręczniki.

— W zakresie kartografii użytkowej dominującą marką pozostanie Copernicus, wzbogacony o kilka serii tematycznych, opracowanych przy użyciu metod fotogrametrycznych, bazujących na zdjęciach lotniczych. Docelowo planujemy pod znakiem Copernicus sprzedawać blisko 200 tytułów — dodaje prezes.

W 2003 r. spółka chce osiągnąć m.in. co najmniej 40-proc. udział w segmencie kartografii użytkowej, 50-proc. udział w kartografii szkolnej. Plany miast i atlasy samochodowe mają zostać wsparte mapami cyfrowymi pod marką Navigo, a baza map udostępniona przez telefony komórkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor wkrótce ma odkupić PPWK