Inwestorzy boją się słabego złotego

Artur Szymański
08-11-2005, 00:00

Po pięciu dniach zwyżki w ubiegłym tygodniu wczoraj indeksy poszły w dół. Ceny akcji spadły w ślad za słabnącym złotym. WIG20 stracił 0,37 proc. Można powiedzieć, że to i tak niewiele, bo rano indeks tracił nawet 1,7 proc. Poranna panika na rynku była też efektem niezbyt fortunnych wypowiedzi minister finansów dla zagranicznej prasy.

Na szczęście szybko się okazało, że strach ma wielkie oczy, bo spadkowi nie towarzyszyły duże obroty. A to oznaczało, że zagraniczni gracze nie wychodzą z GPW. Obroty akcjami spółek z WIG20 podsumowano na 615 mln zł, a to wartość daleka od rekordów. Pod koniec sesji indeksy odrobiły część strat, a podnoszeniu się indeksu towarzyszyła zwiększona aktywność graczy.

Lokomotywą wzrostu był KGHM, który na zamknięciu podrożał aż o 3,5 proc., chociaż rano także tracił na wartości. W III kwartale miedziowy kombinat zarobił na czysto ponad 690 mln zł. To rekordowe pod względem wyniku trzy miesiące w historii spółki. CA IB podwyższył cenę docelową dla akcji miedziowego kombinatu do 53 zł za sztukę i utrzymał rekomendację „trzymaj”. Na zamknięciu za walor płacono 50,8 zł. Z gigantów rynku także Telekomunikacja Polska zakończyła dzień na plusie. Tu także pomogła rekomendacja. Analitycy KBC Securities podtrzymali rekomendację „kupuj” dla akcji TP i jednocześnie określili cenę docelową walorów na 28 zł. W poniedziałek kurs wynosił 24,8 zł.

Indeksy osłabiły za to spółki paliwowe z PKN Orlen na czele, którego walory straciły ponad 2 proc. przy najwyższych obrotach 135 mln zł. Podobnej wielkości stratę zanotowali akcjonariusze Lotosu, lecz tu handel był zdecydowanie skromniejszy (obroty zaledwie 9 mln zł).

W gronie małych spółek wyróżnił się Próchnik. Obroty akcjami tej spółki wyniosły 18,6 mln zł. To więcej niż handel papierami prawie 20 razy większego Ciechu. Akcje pierwszej z firm zdrożały o 5,5 proc., a drugiej o 6,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy boją się słabego złotego