Inwestorzy celują w regiony

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

W pierwszym półroczu 2017 inwestorzy włożyli w polskie nieruchomości komercyjne 1,5 mld EUR.

Fundusze zainteresowane nieruchomościami komercyjnymi nad Wisłą coraz częściej kierują uwagę na miasta regionalne (Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Katowice), w których w pierwszym półroczu 2017 zainwestowały aż 900 mln EUR. Wartość transakcji zawartych w tym czasie w Warszawie to 600 mln EUR — wynika z najnowszego raportu Colliers International i Deloitte Legal.

ROZPROSZENIE W INWESTYCJACH: Zdaniem Marcina Mędrzeckiego z Colliers International, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce na tle pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się wyjątkowo dużą aktywnością inwestycyjną poza stolicą kraju.
Zobacz więcej

ROZPROSZENIE W INWESTYCJACH: Zdaniem Marcina Mędrzeckiego z Colliers International, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce na tle pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się wyjątkowo dużą aktywnością inwestycyjną poza stolicą kraju. Fot. ARC

— Dostępność młodej i wykwalifikowanej kadry w miastach regionalnych przyciąga najemców z sektora nowoczesnych usług biznesowych, czego rezultatem jest duża aktywność deweloperska w segmencie biurowym. Inwestorzy natomiast pozytywnie oceniają stabilność i długofalowe perspektywy rozwoju tych rynków. Polska nadal pozostaje czołowym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem różnorodności i płynności finansowej. Mimo znaczącego wzrostu wartości transakcji inwestycyjnych w Czechach, która wyniosła w pierwszej połowie 2017 około 2,2 mld EUR, oczekuje się, że nasz kraj pozostanie kluczowym graczem, wyznaczającym trendy na rynku — mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Colliers International, zwracając uwagę na duże zainteresowanie polskimi nieruchomościami handlowymi, w które w I połowie 2017 ulokowano ponad 900 mln EUR.

Najbardziej poszukiwanym aktywem inwestycyjnym były nowoczesne centra w dużych miastach, jednak inwestorzy coraz częściej przyglądają się też parkom handlowym i centrom zakupów codziennych w mniejszych miejscowościach. O popularności segmentu handlowego mówią także analitycy Knight Frank.

— Widać to w dużych transakcjach portfelowych, które zdominowały II kw. Nowego właściciela, fundusz Pradera, zyskały cztery obiekty IKEA w Polsce. Transakcja była częścią sprzedaży 25 projektów w ośmiu europejskich krajach. Przeprowadzono ponadto transakcję sprzedaży centrów wyprzedażowych Fashion House w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu, a nowym właścicielem jest RREEF Spezial Investment GmbH. W II kw. podpisano również umowy kupna/sprzedaży kilku mniejszych obiektów handlowych. Jedną z nich było przejęcie przez Echo Polska Properties czterech nieruchomości z portfela Blackstone — mówi Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badania rynku Knight Frank.

Boom inwestycyjny trwa także w segmencie hotelowym, gdzie — według danych Colliersa — wartość transakcji sięgnęła rekordowych 340 mln EUR. Największym przedsięwzięciem, wartym około 120 mln EUR, był zakup przez U City pięciu hoteli należących do spółki Warimpex. Znaczącą transakcją było także przejęcie za 70 mln EUR hotelu Sheraton w Krakowie przez Invesco. Na rynku biurowym inwestorzy ulokowali 260 mln EUR, natomiast w magazynach nie odnotowano znaczących umów. Zdaniem ekspertów Colliersa, na koniec roku wartość inwestycji w tym ostatnim segmencie będzie jednak wysoka, ponieważ kilka transakcji jest na etapie zaawansowanych negocjacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu