Inwestorzy czekają na dane o sytuacji w USA

Wojciech Dembiński
opublikowano: 08-06-2000, 00:00

Inwestorzy czekają na dane o sytuacji w USA

Po środowych zniżkach na giełdach amerykańskich analitycy i inwestorzy byli przekonani, że w dół podążą także inne rynki na świecie.

NA AZJATYCKICH parkietach reakcje graczy na wyniki sesji w USA były zróżnicowane, ale indeksy ostatecznie zakończyły dzień stratami. Z trendu wyłamała się giełda w Hongkongu, gdzie obok realizacji zysków po silnych zwyżkach w ostatnich dniach, zwiększały się notowania banków.

NA GIEŁDACH europejskich w środę nasiliła się tendencja spadkowa. Otwarcia notowań przyniosło co prawda niewielkie spadki kursów, ale nastroje pogorszyły się w ciągu dnia, co znalazło odzwierciedlenie w pogłębieniu spadków wskaźników giełdowych.

O OGÓLNYM stanie rynku zadecydowały duże spadki notowań spółek technologicznych, wśród których największe przypadły w udziale Deutsche Telekom oraz France Telecom. Inwestorzy zwrócili się ku przedsiębiorstwom starej ekonomii - rosły kursy spółek chemicznych, motoryzacyjnych, producentów żywności. Na najwyższym poziomie od blisko dwóch latach znalazły się notowania holenderskiej linii lotniczej KLM, której akcje podrożały o blisko 6 proc. KLM oraz British Airways poinformowały o rozpoczęciu rozmów o połączeniu, które pozwoliłoby utworzyć szóstą na świecie pod względem wielkości linię lotniczą. Akcje BA potaniały o ponad 4 proc.

SESJE w Stanach Zjednoczonych zaczęły się od nieznacznych zwyżek kursów. Dow Jones odnotował zwyżkę o 0,09 proc. Indeks mieszany Nasdaq wzrósł silniej, bo o 0,28 proc. Preferowanymi przez kupujących okazały się akcje banków i linii lotniczych.

WŚRÓD spółek, którymi handlowano najintensywniej, znalazł Microsoft. Jego akcje potaniały przed zapowiedzianym na środę podjęciem przez sędziego ostatecznej decyzji w sprawie stosowanych przez firmę praktyk monopolistycznych. Inwestorzy po obu stronach Atlantyku nie byli ogólnie zbyt aktywni ze względu na oczekiwaną w tym tygodniu publikację danych o cenach producentów oraz w związku z najbliższym posiedzeniem Komitetu Otwartego Rynku Fed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy czekają na dane o sytuacji w USA