Inwestorzy czekają na RPP

Marcin Kiepas
19-01-2011, 12:49

W środę złoty kontynuuje obserwowane już od  poniedziałku wyczekiwanie na decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Jego wahania moderowane są zmianami kursu EUR/USD. Stąd też polska waluta zyskuje do dolara i traci do euro.

O godzinie 12:30 kurs dolara testował poziom 2,8818 zł, a kurs euro 3,8806 zł. Na rynku dominuje wyczekiwanie na wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Oczekuje się, że pierwszy raz od czerwca 2009 r. Rada zmieni poziom stóp, podnosząc je o 25 pkt baz. Oznaczać to będzie wzrost stopy referencyjnej do 3,75 proc. z dotychczasowego rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc.

Taka decyzja powinna być już w cenach. Dlatego kluczowy może okazać się komunikat towarzyszący decyzji Rady lub też komentarze jej członków. Pozwolą one ocenić, jak w przyszłości będzie wyglądała ścieżka wzrostu stóp w Polsce. Wydaje się, że zgodnie z tym co w ostatnich tygodniach sugerowali niektórzy przedstawiciele RPP, skala podwyżek w dużym stopniu będzie uzależniona od sytuacji na rynku złotego.
Obecnie rynek prognozuje, że do końca roku stopy procentowe wzrosną w Polsce o 75 pb, co podniesie stopę referencyjną do 4,25 proc. Ewentualne komentarze sugerujące, że ta ścieżka wzrostu stóp może wyglądać inaczej, będą potencjalnym impulsem dla złotego.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej powinna być znana w godzinach popołudniowych. Na godzinę 16:00 zaplanowana jest publikacja komunikatu po posiedzeniu oraz konferencja prasowa.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Inwestorzy czekają na RPP