Inwestorzy kończą badanie spółki

Mariusz Zielke
opublikowano: 02-10-2003, 00:00

Trzej chętni do kupna Tel-Energo mają już niewiele czasu na złożenie ofert wiążących.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) jeszcze miesiąc czekają na wiążące oferty kupna Tel-Energo, spółki zarządzającej drugą co do wielkości (po TP SA) siecią telekomunikacyjną w Polsce.

— Termin składania ofert upływa 30 października, ale oferty powinny zacząć wpływać wcześniej — powiedział nam przedstawiciel jednego z potencjalnych inwestorów.

PSE chce sprzedać powyżej 50 proc. akcji Tel-Energo. Wraz z tą spółką sprzedawane są NOM (operator międzystrefowy) i Telbank (integrator IT dla banków). Inwestorzy wstępnie wycenili grupę na 300 mln EUR (prawie 1,4 mld zł). Ostateczna cena za akcje padnie jednak po due diligence, czyli badaniu kondycji finansowej firmy.

— 300 mln EUR to cena za przejęcie wartościowych aktywów. Trzeba jednak pamiętać, że zadłużenie Tel-Energo wynosi blisko 500 mln zł. Do końca tygodnia będą prowadzone badania finansowe i dopiero po nich pojawi się ostateczna wycena — mówi nasz informator.

Do due diligence zostali dopuszczeni trzej potencjalni nabywcy: Netia, Energis oraz konsorcjum inwestorów finansowych, złożone z funduszy venture capital.

— Znacznie większe szanse mają inwestorzy branżowi, bo od razu będą mogli wykorzystać potencjał Tel-Energo. Bardziej też zależy im na tej inwestycji niż funduszom — mówi przedstawiciel jednego z funduszy venture capital.

Tak więc walka rozegra się między Netią a Energisem. Większe szanse na zwycięstwo ma Netia, która po restrukturyzacji wyszła na prostą, dysponuje gotówką i możliwościami finansowymi, jest też lepszą marką od Energisu. Ale i Energis, po odcięciu się od macierzystej, brytyjskiej firmy, która zbankrutowała, także ma bardziej klarowną sytuację i może pozyskać finansowanie.

— Ten, kto przejmie Tel-Energo, będzie miał znacznie większe szanse na konkurencję z TP SA — uważa analityk jednego z banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy kończą badanie spółki