Inwestorzy nadal nie chcą kupować akcji

Tomasz Furman
09-10-2000, 00:00

Inwestorzy nadal nie chcą kupować akcji

Pierwszy tydzień października zakończył się przecenami zdecydowanej większości akcji. Wprawdzie ich skala nie była zbyt duża, ale potwierdziła niechęć inwestorów do zgłaszania zleceń kupna. Tradycyjnymi już powodami tego stanu rzeczy są czynniki polityczne i makroekonomiczne. Wybory prezydenckie, problemy z budżetem, wzajemne oskarżenia polityków w połączeniu z nie najlepszymi danymi makroekonomicznymi nie zachęcają zagranicy i instytucji do powrotu na krajowy rynek kapitałowy. Pozostają więc tylko gracze indywidualni, którzy w zaistniałej sytuacji również są coraz mniej skłonni do otwierania nowych pozycji.

NAJGORZEJ w minionym tygodniu wypadły notowania Bytomia, Famotu i Mostostalu Gdańsk, które nie straciły jednak więcej niż kilkanaście procent. Na drugim biegunie były walory EBI i Oceanu. Ich przeszło 57- -proc. wzrosty są prawdopodobnie reakcją na zbyt duże przeceny zanotowane we wrześniu. Zdecydowanie lepiej na GPW wypadły zresztą spółki małe notowane na drugim i trzecim parkiecie niż na rynku podstawowym i NIF.

W NAJBLIŻSZYM czasie nie ma raczej co liczyć na wyraźną zmianę nastrojów. Ani dane makroekonomiczne nagle nie ulegną poprawie, ani walka polityczna po wyborach nie zakończy się. Doskonałym powodem do jej kontynuacji będą spory dotyczące budżetu. Do inwestowania na razie nie zachęca również sytuacja na rynkach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy nadal nie chcą kupować akcji