Inwestorzy nie kręcą nosem na Polskę

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Polski rynek jest gorący, a Polacy coraz częściej kupują firmy na Zachodzie — mówi Adam Demusiak z PwC, lider rankingu doradców transakcyjnych w regionie

Dobry doradca doradzi każdemu. Przejęcie Inei przez Macquarie, Mili przez Eurocash, Stelli Pack przez Coast2Coast, Inelo i OCRK przez Innovę oraz zdjęcie Uniwheels z GPW — to część transakcji, przy których w ubiegłym roku doradzał Adam Demusiak z PwC. Dało mu to pierwsze miejsce w najnowszej edycji rankingu doradców finansowych i prawnych w Europie Środkowej i Wschodniej, przygotowywanego przez serwis Mergermarket. W rankingu brane są pod uwagę transakcje o wartości co najmniej 5 mln USD, w których właściciela zmienia co najmniej 30 proc. udziałów.

— W ubiegłym roku w Polsce doszło do bardzo wielu transakcji fuzji i przejęć. Najwięcej uwagi przyciągnęły największe, np. Allegro i Żabki, ale duży ruch panował też w segmencie średnich spółek. W tym roku tak dużych transakcji może nie być, ale pod względem wolumenu powinno być podobnie jak w 2017 r. — rynek jest gorący, a doradcy mają dużo projektów: tak po stronie sprzedaży, jak też kupna — mówi Adam Demusiak.

Siła konsumpcji

PwC w ubiegłym roku w Polsce było czołowym doradcą przy transakcjach, których łączna wartość sięgnęła 7 mld zł. Kupujący tradycyjnie pochodzą głównie z Europy Zachodniej i USA, ale przybyło też inwestorów z Azji oraz Afryki.

— Ze względu na solidne dane makroekonomiczne Polska jest atrakcyjna dla inwestorów. Obawy o to, że brexit wpłynie w jakikolwiek sposób na aktywność transakcyjną, okazały się przesadzone, a kontrowersje wokół polskiej polityki co prawda są dostrzegane przez inwestorów, ale nie widać, by zniechęcały ich do kupowania polskich spółek — mówi Adam Demusiak.

Do największych transakcji doszło w branżach sprzedaży detalicznej i handlu dobrami konsumpcyjnymi, a także w telekomunikacji. W tym roku może być podobnie.

— Bardzo duże zainteresowanie inwestorów wzbudza polska branża spożywcza i w ogóle cały rynek dóbr konsumpcyjnych. Po ogłoszonych w ubiegłym roku transakcjach przejęcia Multimediów przez UPC, Inei przez Macquarie i Netii przez Cyfrowy Polsat należy też oczekiwać dalszej konsolidacji na rynku telekomunikacyjnym oraz przejmowania przez telekomy spółek z innych branż, głównie nowych technologii czy telematyki. Konsolidować będą się też sieci handlowe. W perspektywie kilku lat spodziewam się też rosnącej liczby transakcjina rynku infrastruktury. Inaczej wygląda sytuacja m.in. na rynku medycznym, gdzie firmy co prawda notują dobre wyniki, ale wysoki poziom niepewności regulacyjnej tworzy nowe rodzaje ryzyka — mówi Adam Demusiak.

Polska ekspansja

Transakcji na polskim rynku przybywa nie tylko dlatego, że zagraniczni inwestorzy mają większy apetyt na krajowe spółki. Przybywa też chętnych do sprzedaży — i to takich, którzy bardziej przychylnym okiem patrzą na zagraniczny kapitał niż na rodzimym konkurentów.

— Co roku doradzamy w kilku transakcjach, w ramach których twórca firmy szuka na nią kupca, bo z różnych powodów nie ma komu przekazać biznesu. Decyzje w takich procesach zapadają powoli, rzadko dochodzi też do transakcji między polskimi przedsiębiorcami z tej samej branży — preferowani są raczej branżowi inwestorzy zagraniczni lub nawet fundusze private equity niż lokalni rywale, z którymi konkurowało się od lat — mówi Adam Demusiak. Krajowi przedsiębiorcy coraz śmielej wchodzą także na rynki zachodnioeuropejskie.

— Polscy przedsiębiorcy są coraz bogatsi. W ostatnich trzech latach wyraźnie przybyło transakcji, w ramach których kupują spółki za granicą, głównie w Niemczech. Najczęściej chodzi im o przejęcie lokalnych marek, co zdecydowanie ułatwia ekspansję na rynkach zachodnioeuropejskich. Obecnie pracujemy dla polskich przedsiębiorców przy transakcjach w Niemczech i we Francji — mówi Adam Demusiak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu