Inwestorzy sprzedają akcje producentów aut

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-09-2005, 00:00

Sektor producentów aut i części należał we wtorek do jednych z najsłabszych na zachodnich giełdach. Papiery Renault i Peugeota zniżkowały o ponad 1,5 — zaś Volkswagena, lidera rynku, o niemal 3 proc.

Analitycy ostrzegali, że notowania spółek z branży mogą spadać. Miała ona bardzo duży udział w ostatnich wzrostach na giełdach (drugi pod względem stopy zwrotu wynik wśród 18 sektorów). Specjaliści zalecali więc ostrożność, bo ceny paliw i surowców do produkcji aut są bardzo wysokie. W ostatnich 12 miesiącach koszt baryłki ropy wzrósł o ponad 45 proc. Drożała także stal, miedź i aluminium. Drożał też tworzywa sztuczne (wytwarzane m.in. z ropy), używane do produkcji zderzaków i desek rozdzielczych. Części te mają około 20-proc. udział w kosztach.

Kolejnym problemem branży jest nadprodukcja. Analitycy Global Insight szacują, że koncerny motoryzacyjne sprzedają obecnie około 62,5 mln aut rocznie. Tymczasem wskaźnik wykorzystania potencjału w niektórych koncernach samochodowych wynosi nawet poniżej 70 proc. Wymusza to cięcia kosztów materiałowych i osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Inwestorzy sprzedają akcje producentów aut