Inwestorzy wreszcie odmrożą gotówkę

opublikowano: 29-01-2014, 00:00

Inwestycji zagranicznych na świecie przybyło, choć dla Polski 2013 r. nie był dobry. Kwestia metodologii. A będzie lepiej.

UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) podał pierwsze szacunki przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2013 r. na świecie. Są optymistyczne. BIZ urosły o 11 proc., do 1,46 bln USD. To poziom porównywalny z tym sprzed kryzysu (1,49 bln USD w latach 2005-7) i w górnej granicy prognoz UNCTAD. Inwestycji było więcej we wszystkich grupach gospodarek: rozwiniętych, rozwijających się i przechodzących transformację.

Liderzy i malkontenci

Jednak kraje rozwinięte (38 gospodarek, w tym UE) otrzymały najniższy w historii kawałek tortu. Chociaż inwestycje urosły o 12 proc., do 576 mld USD, pozostały drugi rok z rzędu na wyjątkowo niskim poziomie i stanowiły 39 proc. całości. W Niemczech inwestycji było o 392 proc. więcej (32,3 mld USD), w Hiszpanii 37 proc. (37,1 mld USD), a we Włoszech 9,9 mld USD (wzrost ze 100 tys. USD rok wcześniej). W UE 15 z 27 krajów zanotowały mniejszy napływ BIZ. Najdotkliwiej odczuły to Francja (-77 proc., do 5,7 mld USD) i Węgry (z 13,8 mld USD do — 3 mld USD).

To tylko liczby

Eksperci UNCTAD nie wspominają Polski. Z danych NBP wynika, że od stycznia do grudnia ubiegłego roku Polska zanotowała odpływ inwestycji zagranicznych na poziomie 486 mln USD. W 2012 r. BIZ do Polski sięgnęły 4,7 mld EUR (5,9 mld USD). Eksperci uspokajają.

— Nie ma armagedonu, inwestorzy nie omijają szerokim łukiem Polski, co potwierdzają m.in. raporty E&Y, w których nasz kraj jest wskazywany jako jedna z kluczowych lokalizacji inwestycji zagranicznych. To kwestia metodologii. NBP liczy przepływy finansowe, a nie projekty inwestycyjne — mówi Paweł Tynel z E&Y.Potwierdza to UNCTAD. Są kraje, do których zawsze trafia najwięcej inwestycji ze względu na korzystne przepisy podatkowe. To Belgia, Irlandia, Holandia i Luksemburg. BIZ do tych czterech krajów urosły w 2013 r. o 100 mld USD.

„Prawdziwych” inwestycji w Polsce nie ubywa. W ubiegłym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która obsługuje największe inwestycje zagraniczne, zakończyła 53 projekty, które dadzą 18,9 tys. miejsc pracy i oznaczają nakłady rzędu 1,2 mld EUR. Rok wcześniej liczba zamkniętych projektów była identyczna, a wartość zadeklarowanych inwestycji o 300 mln EUR wyższa. UNCTAD prognozuje, że napływ BIZ na świecie będzie stopniowo rósł w tym i przyszłym roku do — odpowiednio — 1,6 bln USD i 1,8 bln USD.

Zdaniem ekspertów, wzrost gospodarczy na świecie osiągnął etap, w którym inwestorzy mogą wreszcie wykorzystać odłożoną gotówkę na nowe inwestycje. Wciąż pozostaje jednak wiele niebezpieczeństw: nierówny poziom wzrostu czy niestabilność i nieprzewidywalność wielu gospodarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu