Czytasz dzięki

Inwestycja pomoże koncernowi utrzymać pozycję lidera

Barbara Warpechowska
opublikowano: 25-09-2014, 00:00

Modernizacja zdzieszowickiej koksowni będzie kosztować 205 mln zł. Dzięki niej zyska też środowisko i poprawią się warunki pracy.

ArcelorMittal Poland zakłada, że inwestycja dostosuje odsiarczanie gazu koksowniczego do przyszłych norm Najlepszych Dostępnych Technik (BAT) i całkowicie wyeliminuje emisje z wytwórni kwasu siarkowego i amoniakalni sytnikowej. Spółka podkreśla, że poziomy emisji substancji do atmosfery już są niższe niż limity określone w pozwoleniach, a zakładowa biologiczno-chemiczna oczyszczalnia obsługuje — oprócz oddziału firmy — także trzy gminy, które systematycznie rozbudowują własne systemy kanalizacji.

— Modernizacja Wydziału Węglopochodnych w Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice jest bardzo ważną inwestycją ArcelorMittal Poland, głównie z powodu strategicznej roli jednostki w wytwarzaniu i dostarczaniu koksu do hut na całym świecie. Dzięki obecnym nakładom finansowym utrzymamy pozycję największego producenta koksu w Europie — mówi Czesław Sikorski, dyrektor ds. produkcji koksu i projektów specjalnych oraz członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Z perspektywy technologicznej zakończona zostanie produkcja kwasu siarkowego i siarczanu amonu, połączone będą procesy odkwaszania wód i odpędu amoniaku w zintegrowanych kolumnach odkwaszająco-odpędowych (KOO), a także wprowadzone zostaną centralne sterowanie i kontrola procesów technologicznych. Unowocześnianie instalacji oczyszczania gazu koksowniczego powstającego w trakcie produkcji koksu trwa od lipca 2013 r. Utylizacja siarkowodoru w kierunku produkcji kwasu siarkowego oraz sytnikowa metoda utylizacji amoniaku i kwasu siarkowego zostaną zastąpione instalacją katalitycznego rozkładu amoniaku i instalacją Clausa. W rezultacie powstanie niemal stuprocentowo czysta siarka, która stanie się produktem handlowym. Ta metoda jest przyjazna dla środowiska, ponieważ eliminuje wszelkie emisje i odpady z procesu technologicznego. Modernizacja instalacji zakłada spełnienie przyszłych dopuszczalnych poziomów emisji środowiskowych wchodzących w życie po 2016 r. Zakończenie inwestycji przewidziano na IV kwartał 2016 r.

800 mln zł Taka jest łączna wartość inwestycji dokonanych w Zdzieszowicach od 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane