Inwestycje omijają Modlin

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

230 mln zł wydała w 2017 r. PAŻP m.in. na wieżę kontroli w Krakowie. Nie wszystkie porty mają tak dobrze.

Na modernizację i budowę infrastruktury lotniczej w 2017 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przeznaczyła blisko 230 mln zł. To największy budżet inwestycyjny w historii agencji, większy o ponad 60 mln zł niż w 2016 r. Jedną z inwestycji była nowa wieża kontroli lotniska w Krakowie, która działa od poniedziałku.

PAŻP

Na razie pracuje równolegle z istniejącą, ale wkrótce zapadnie decyzja o całkowitym przeniesieniu do niej obsługi ruchu. Budowa trwała 17 miesięcy, a jej koszt sięgnął 50 mln zł. Do końca tego roku PAŻP uruchomi też wieżę kontroli lotniska w Katowicach, najwyższą w Polsce. To projekt za 25 mln zł. Agencja inwestuje też w instalację ILS III kategorii na lotnisku w Gdańsku (będzie to najlepiej wyposażony pod tym kątem port w Polsce) oraz system BGAS w Krakowie.

„PB” informował niedawno, że na budowę wieży przez PAŻP nie może natomiast liczyć lotnisko w Modlinie. Działająca tam obecnie wieża jest tymczasowa i ma zgodę Mazowieckiego Inspektora Nadzoru Budowlanego tylko do końca tego roku. Choć sprawa ciągnie się od 2013 r., to w ubiegłym roku projekt budowy nowej wieży stacjonarnej dla lotniska w Modlinie został wycofany z planu inwestycyjnego PAŻP. Inwestycji nie ma ani w planie obowiązującym do 2020 r., ani w planie na lata 2020-24. Kontrolerzy PAŻP-u obsługują około 2,5 tys. lotów dziennie i około miliona rocznie. W 2017 r. opóźnienia były na rekordowo niskim poziomie: wyniosły 0,1 minuty, podczas gdy Eurocontrol postawił przed Polską cel na poziomie 0,23 minuty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane