Inżynierowie nie będą długo szukać pracy

  • Paulina Karpińska
opublikowano: 10-01-2021, 20:00

Specjaliści IT, programiści, testerzy i analitycy będą najbardziej poszukiwani na rynku pracy w 2021 r. – prognozują eksperci Bergman Engineering.

Rynek pracy w minionym roku uległ dużej zmianie z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Niektóre branże w nowych warunkach zyskały i poszukiwały nowych pracowników, inne poniosły ogromne straty i były zmuszone do redukcji zatrudnienia. W związku z tym wielu wykwalifikowanych specjalistów z dnia na dzień straciło pracę i obecnie jest na etapie jej poszukiwania.

Firma Bergman Engineering, zajmująca się rekrutacją inżynierów i outsourcingiem, w swojej analizie zwraca uwagę, że pod lupą poszukujących pracy specjalistów powinien znaleźć się sektor IT i powiązany z nim sektora e-commerce, co wynika z kilku czynników. Po pierwsze, ze względu na popularność pracy z domu, rozwijają się aplikacje umożliwiające komunikację biznesową, prowadzenie telekonferencji itp. Wzrost widać także na rynku gier komputerowych, który w trzecim kwartale 2020 r. odnotowuje największe zyski w historii.

“W pierwszym etapie nowej sytuacji, branża IT niewątpliwie zyskuje. Jednak możemy przypuszczać, że jeśli kryzys pogłębi się, nowe technologie, jak gry itp. nie będą artykułem pierwszej potrzeby, a co za tym idzie zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży nie będzie już tak dynamicznie rosnąć” – oceniają eksperci Bergman Engineering.

Zwracają uwagę również na sektory, które zyskały ekonomicznie w czasie pandemii, czyli przede wszystkim medyczny i farmaceutyczny, a także branżę FMCG, usługi kurierskie, programistyczne oraz analitykę biznesową. Eksperci Bergman Engineering przewidują również wzrost zapotrzebowania na inżynierów związanych z automatyzacją produkcji (automatyków, programistów PLC i robotów, specjalistów ds. nowych inwestycji). Pracownicy obszaru logistyki i zarządzania magazynami również będą poszukiwani w tym roku na rynku pracy.

- Branże, które zyskały w 2020 r. na pewno będą się dalej rozwijać. Wysokie wyniki sprzedaży będą notować przedsiębiorstwa farmaceutyczne i medyczne oraz FMCG - m.in. ze względu na zapewnianie dostępu do produktów pierwszej potrzeby. W tych sektorach zapotrzebowanie na inżynierów będzie cały czas wysokie i to tu warto angażować swoje wysiłki szukając nowego miejsca zatrudnienia – uważa Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering.

Miniony rok okazał się najgorszy na branż: motoryzacyjnej i lotniczej. W tej pierwszej zmniejszyły się również wynagrodzenia, a część firm musiała zredukować liczbę pracowników.

- Z naszych obserwacji wynika, że kandydaci, którzy stracili pracę, nie zmniejszają w istotny sposób swoich oczekiwań finansowych. Prognozujemy jednak, że mogą otrzymywać niższe oferty, co w konsekwencji może wpłynąć na rynek pracy w tym sektorze – dodaje Tomasz Szpikowski.

Eksperci oceniają, że specjaliści na których nadal jest popyt w sektorze motoryzacyjnym, to przede wszystkim inżynierowie zajmujący się utrzymaniem ruchu i infrastruktury. W dobrej sytuacji są również specjaliści ds. zabezpieczania procesów produkcyjnych: inżynierowie procesów i produkcji, planiści produkcji, a także specjaliści ds. BHP. Zainteresowaniem na runku pracy cieszą się również specjaliści ds. zarządzania projektami, zwłaszcza oszczędnościowymi i optymalizującymi, a także osoby związane ze sprzedażą i obsługą klienta.

Także inżynierowie pracujący w lotnictwie nie są obecnie w dobrej sytuacji. Wiele firm musiało ograniczyć liczę godzin pracy pracowników bądź zredukować ich wynagrodzenia i benefity.

- Najbliższa przyszłość w tej branży również nie napawa optymizmem. W tym momencie wiele organizacji zrzeszających branżę lotniczą walczy o wsparcie rządów oraz jak najszybsze, ale równocześnie bezpieczne otwarcie granic – podsumowuje ekspert Bergman Engineering.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane