Iran straszy niedoborem ropy

opublikowano: 27-06-2018, 12:07
aktualizacja: 27-06-2018, 12:09

Iran ostrzegł, że ocięcie jego ropy od światowego rynku nie jest takie proste jak to sugeruje USA, pisze Reuters.

- Iran eksportuje 2,5 mln baryłek ropy i kondensatu dziennie i nie jest możliwe łatwe wyeliminowanie tego z rynku w okresie kilku miesięcy – powiedział agencji Tasim jeden z przedstawicieli władz Iranu.

Rząd USA domaga się od wszystkich krajów wstrzymania importu irańskiej ropy od listopada, poinformował we wtorek przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.  

Rynek obawia się zakłócenia dostaw ropy. Oprócz Iranu wiąże się to także z doniesieniami o ograniczeniu eksportu surowca z Kanady. Notowaniom ropy nie sprzyjają także dane o zapasach w USA, które według American Petroleum Institute (API) spadły w tygodniu zakończonym 22 czerwca o 9,2 mln baryłek. Oczekiwano spadku o 2,6 mln baryłek.

Ropa WTI z sierpniowych kontraktów drożeje o 0,8 proc. do 71,08 USD, a ropa Brent z wrześniowych kontraktów drożeje o 0,5 proc. do 76,53 USD.
 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu