Irańsko-unijne rozmowy jednak 31 maja

opublikowano: 27-05-2007, 19:18

Irańsko-unijne rozmowy w sprawie programu atomowego Teheranu z udziałem głównego irańskiego negocjatora ds. atomowych Alego Laridżaniego i szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany odbędą się 31 maja, nie zostały więc przełożone - poinformowało w niedzielę irańskie MZS w  komunikacie.

"Termin spotkania jest ustalony na 31 maja i został uzgodniony przez panów Laridżaniego i Solanę. Miejsce spotkania zostanie +wyznaczone na drodze dalszych kontaktów+" - napisano w dokumencie.

Rzecznik dyplomacji irańskiej Mohammad Ali Hosseini powiedział wcześniej w niedzielę, że rozmowy zostały przełożone "za zgodą obu stron".

Ostatnia tura rozmów UE-Iran miała miejsce w Turcji w dniach 25- 26 kwietnia. Solana próbował przekonać Iran do zaniechania wzbogacania uranu w zamian za zniesienie sankcji ONZ. Jak wyjaśnił, uzgodniono jedynie poinformowanie odnośnych władz o tym, co omawiano, i "utrzymanie kanału łączności".

24 maja upłynął 60-dniowy termin wstrzymania wzbogacania uranu, jaki wyznaczyła Iranowi Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zachód obawia się, że Teheran wykorzysta wzbogacony uran do produkcji bomby jądrowej, Iran zaś powtarza, że potrzebuje go w charakterze paliwa do elektrowni jądrowych. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Irańsko-unijne rozmowy jednak 31 maja