ITL wynajmie ci serwer

Kamil Kosiński
opublikowano: 14-01-2009, 00:00

`Potrzebujesz serwera IBM na miesiąc, dwa, a może pół roku czy rok? Możesz go wypożyczyć.

Finansowanie Alternatywa dla kupna i leasingu

`Potrzebujesz serwera IBM na miesiąc, dwa, a może pół roku czy rok? Możesz go wypożyczyć.

Krakowska firma ITL Polska specjalizująca się w wynajmie sprzętu IT, podpisała umowę z koncernem IBM. Dzięki niej do wypożyczalni sprzętu komputerowego prowadzonej przez ITL trafiły serwery i macierze dyskowe produkowane przez IBM. Dostępne serwery to jednak wyłącznie maszyny klasy PC oparte na procesorach Intel Xeon lub AMD Opteron.

— Nie ukrywam, że nie jesteśmy firmą wyznaczającą zasady funkcjonowania polskiego rynku IT. Jesteśmy firmą niszową odpowiadającą na potrzeby specyficznej grupy klientów, a oni oczekują możliwości wynajmu serwerów klasy PC — mówi Piotr Cisowski, prezes ITL Polska.

W wypożyczalni znajdują się także serwery klasy RISC. Tyle że produkowane przez Sun Microsystems, który przez dotychczasowych pięć lat działalności spółki był jedynym dostawcą serwerów — zarówno riscowych, jak i pecetowych — wynajmowanych przez ITL.

— Serwer Suna z procesorem Intela różni się jedynie niuansami technicznymi od maszyn Della, Hewletta-Packarda czy IBM z takimi samymi procesorami. Oferowanie kilku marek serwerowych nie stanowi więc z naszego punktu widzenia istotnej wartości dodanej, a zwiększa nasze koszty związane z obsługą techniczną tych serwerów. To sytuacja analogiczna do wypożyczalni samochodów, które z reguły oferują auta ograniczonej liczby marek — wyjaśnia Piotr Cisowski.

Przyznaje jednak, że wprowadzenie do oferty maszyn IBM było spowodowane rosnącymi oczekiwaniami klientów. Wraz z serwerami, ITL zaczął wynajmować także macierze dyskowe IBM. Proponowane dotychczas przez ITL pamięci masowe nosiły albo logo Suna, albo Hitachi Data Systems.

Krakowska wypożyczalnia sprzętu IT kieruje ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw, które ze względu na specyfikę działalności muszą na bieżąco aktualizować infrastrukturę IT, chcą redukować koszty stałe, zamierzają skorzystać z jakiegoś urządzenia w celach testowych lub przy projektach sezonowych. Dlatego serwery i pamięci masowe można w ITL wypożyczać zarówno na okres trzech lat, jak i jednego miesiąca.

Niezależnie od czasu trwania kontraktu wszystkie maszyny wynajmowane przez ITL mają gwarancje producenta i są ubezpieczone.

— To o tyle istotne, że nie oferujemy hostingu w naszym centrum danych, tylko fizyczną dostawę urządzenia do klienta. Tam zaś komputer może zostać uszkodzony wskutek przepięcia, zalania albo nawet ukradziony. W związku z tym, że jest ubezpieczony, negatywne konsekwencje zdarzenia wykraczającego poza warunki gwarancji producenta, jakie ponosi klient, sprowadzają się jedynie do ponownego wprowadzenia danych — zapewnia Piotr Cisowski.

Kamil Kosiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane