Izodom rozgościł się w Rumunii

opublikowano: 07-04-2019, 22:00

Producent domów pasywnych ze Zduńskiej Woli otworzył spółkę w Klużu-Napoce. Do końca roku będzie mieć trzy zagraniczne spółki.

Izodom, który rocznie sprzedaje 300 energooszczędnych domów, w tym 60 proc. za granicę, chce mocniej zaistnieć na Bałkanach. — Rumunia jest w tym regionie największa, najbogatsza, a na dodatek to członek UE, więc przepisy są zharmonizowane z polskimi. Dzięki uruchomieniu produkcji zaoszczędzimy na kosztach transportu, np. do Bułgarii czy Serbii będą 10-krotnie niższe — mówi Jakub Wójcik, prezes Izodomu. Firma zainwestuje ok. 50 tys. EUR.

— Kompletna fabryka kosztowałaby 4 mln EUR. My wynajmujemy przestrzeń w zakładzie produkującym inne wyroby i wstawiamy naszą linię. Pod koniec kwietnia chcemy zacząć produkcję — mówi Jakub Wójcik.

Do założenia zagranicznej spółki Izodom skłoniła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i kwestie podatkowe.

— O ile łatwo jest uruchomić produkcję, to przepisy VAT okazały się skomplikowane. W przypadku wytworzenia w Rumunii finalnego produktu, do którego części dojeżdżają z Polski, nawet jeśli stanowią 1 proc. całości, nie było pewności, jak traktować tę działalność. Kupiliśmy trzy opinie prawne, a od PAIH dostaliśmy taką opinię za darmo. Wynika z nich, że lepiej zarejestrować rumuńską spółkę — wyjaśnia Jakub Wójcik.

Perspektywy na rynku są świetlane.

— Przewiduje się, że infrastruktura i budownictwo mieszkaniowe przyczynią się do ożywienia rumuńskiej budowlanki, a prognozy mówią o wzroście w tempie 3,8 proc. w 2019 r. i 5,4 proc. w 2020 r. Budowa domów ekologicznych staje się coraz ważniejszym trendem — mówi. Agnieszka Olsen, szefowa biura handlowego PAIH w Bukareszcie.

Deweloperzy „zielonych domów” mogą liczyć na 50 proc. upust przy naliczaniu lokalnych podatków od nieruchomości. To już druga zagraniczna spółka Izodomu.

— Jesteśmy twórcą technologii, zatrudniamy 64 osoby, mamy 17 mln zł obrotu. Nie jesteśmy gigantem, ale do końca roku otworzymy jeszcze trzecią zagraniczną spółkę: w Wielkiej Brytanii. Jeszcze pięć lat temu nawet nie mogliśmy o tym pomarzyć — mówi prezes spółki.

Firmę założył 20 lat temu jego ojciec, Andrzej Wójcik, twórca technologii. Izodom produkuje kształtki styropianowe dla budownictwa, specjalistyczne płyty dociepleniowe i inne elementy z tworzyw sztucznych. Z jego elementów wybudowano na świecie 19 tys. obiektów: domów, szkół, magazynów, drukarni, warsztatów, kurników i chlewni, przechowalni owoców, mroźni do mięsa, pieczarkarni, fabryk, a nawet jedną świątynię. Firma ma jedną fabrykę w rodzimej Zduńskiej Woli. W Estonii wstawiła linię w zakładzie lokalnej spółki, której zleca produkcję. Produkty firmy znajdują się w 42 krajach, m.in. Nowej Zelandii, Chile, Niemczech, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroko, Rosji i na Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu