J.Kaczyński: musimy zdywersyfikować dostawy gazu

PAP
28-06-2008, 12:46

Należy zrobić wszystko, aby zdywersyfikować dostawy gazu i całkowicie zabezpieczyć dostawy ropy naftowej - mówił w sobotę w  Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wysiłki państwa powinny zmierzać ku temu, aby dostawy ropy zabezpieczyć od strony technicznej, jak i pozyskania nowych źródeł dostaw - powiedział były premier podczas zorganizowanej przez PiS konferencji o bezpieczeństwie energetycznym kraju i UE.

Przypomniał, że takie działania podjął już poprzedni rząd (chodzi o decyzje o budowie gazoportu), a próbował je także zrealizować gabinet AWS. Zdaniem lidera PiS, rodzi się w tej chwili pytanie "o ogromnej wadze", czy jest w tej sprawie wola polityczna obecnej ekipy. "Pierwszych siedem miesięcy nie dało na to pytanie odpowiedzi" - mówił.

"Kraj, który nie jest suwerenny energetycznie, w ogóle nie jest suwerenny" - podkreślił prezes PiS.

Jego zdaniem, szczecińska konferencja musi być apelem do rządu o budowę elementów infrastruktury związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o to, "co musimy uczynić, by nie powstał Gazociąg Północny i inne inicjatywy" - mówił prezes PiS.

Do Szczecina przyjechali również m.in. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan oraz byli ministrowie środowiska i skarbu w rządzie PiS, obecnie parlamentarzyści: Jan Szyszko i Wojciech Jasiński.

Tematy konferencji to m.in. problemy związane z zagrożeniem wynikającym z budowy gazociągu północnego Rosja-Niemcy, restrukturyzacją sektora energetycznego w naszym kraju i rolą państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa w zakresie energetyki. Politycy poruszą też kwestie solidarności energetycznej w państwach UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / J.Kaczyński: musimy zdywersyfikować dostawy gazu