Czytasz dzięki

J.Kaczyński: PiS gotowy do rozmów z PO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 16:38

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie jest gotowe podjąć, zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów, rozmowy z Platformą Obywatelską na tematy gospodarcze. Jeszcze w poniedziałek zebrać się ma Komitet Polityczny ugrupowania, który - jak poinformował rzecznik PiS Adam Bielan - wyłoni "zespół negocjacyjny do rozmów z PO".

 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie jest gotowe podjąć, zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów, rozmowy z Platformą Obywatelską na tematy gospodarcze. Jeszcze w poniedziałek zebrać się ma Komitet Polityczny ugrupowania, który - jak poinformował rzecznik PiS Adam Bielan - wyłoni "zespół negocjacyjny do rozmów z PO".

    "Jesteśmy gotowi podjąć - zaraz po ustaleniu oficjalnych wyników - rozmowy z PO na temat polityki gospodarczej" -oświadczył Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie. Według niego, te rozmowy mogą być efektywne.

    J.Kaczyński powtórzył też, że jeśli jego brat - Lech zostanie prezydentem, to on nie obejmie stanowiska premiera, a szefem rządu zostanie inny polityk PiS. Nie chciał podać nazwiska tej osoby. "To byłoby w tej chwili przedwczesne, przede wszystkim ze względu na naszych koalicjantów" - powiedział.

    Przyznał, że w kwestiach gospodarczych między PiS i PO są "różnice zdań". Podkreślił, że trzeba obniżać podatki w Polsce, potrzebne są działania proinwestycyjne i prozatrudnieniowe.

    Pytany, czy rozmawiał już z kimś z PO na tematy dotyczące możliwego wspólnego rządzenia Kaczyński odparł, że "trwa próba skontaktowania się" z szefem PO Donaldem Tuskiem i wyraził nadzieję, że ta próba się uda. Jak zaznaczył, w powstawaniu rządu "pierwsza sprawa to program we wszystkich kwestiach, a szczególnie program gospodarczy".

    Pytany, kiedy będzie można poznać skład nowego gabinetu odparł: "Jeśli chodzi o moment ustalenia składu rządu, to będziemy zachwyceni, jeśli to nastąpi bardzo szybko".

    "W dalszym ciągu ręka pozostaje wyciągnięta (w kierunku PO) i my nie interpretujemy tych wyborów tak, jak interpretuje je Jan Rokita, tzn. uważamy, że skład rządu można uzgadniać" - powiedział Kaczyński. Poseł PiS Kazimierz Marcinkiewicz powiedział dziennikarzo, że według niego, rozmowy programowe PiS z PO potrwają około dwóch tygodni.

   W poniedziałek po południu zebrać się ma na zamkniętym posiedzeniu Komitet Polityczny PiS, który, według rzecznika ugrupowania Adama Bielana, "podsumuje wyniki wyborów i zajmie się wyznaczeniem zespołu negocjacyjnego do rozmów z PO".

    Bielan ma nadzieję, że jeszcze w poniedziałek dojdzie do "nawiązania kontaktu" między prezesem jego ugrupowania a szefem PO. Dodał, że być może już w środę - po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez PKW - dojdzie do pierwszego spotkania między nimi.

    Komitet Polityczny PiS ma wyznaczyć "cele negocjacyjne". W zespole negocjacyjnym na pewno znajdzie się Jarosław Kaczyński. Według Bielana, powstanie kilka podzespołów, które zajmą się poszczególnymi dziedzinami: m.in. służbą zdrowia, gospodarką, sprawami zagranicznymi. Zaznaczył, że w poniedziałek nie zapadną jednak żadne decyzje personalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane