Jago zmrożone tylko na chwilę

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Kurs firmy wczoraj odżył jak nadzieje, że Elżbieta Sjöblom łatwo nie odpuści

Kurs dystrybutora mrożonek zanotował znaczny spadek na początku tygodnia. Zimny prysznic spadł na głowy graczy, którzy liczyli na dalsze spekulacyjne wzrosty związane z zaangażowaniem w Jago grupy inwestorskiej, skupionej wokół Elżbiety Sjöblom. Dodatkowo o obniżeniu zaangażowania w spółce powiadomił Millennium TFI. Jednak to wcale nie oznacza, że zakończyła się gorączka związana z walką o kontrolę nad Jago. Inwestorzy znów kupowali wczoraj przecenione walory spółki.

W noworocznym zestawieniu „Wczoraj maruderzy, jutro liderzy” wymienialiśmy Jago jako pewnego kandydata do przejęcia. Nie trzeba było długo na to czekać. W akcjonariacie spółki zajmującej się dystrybucją mrożonych produktów do największych sieci handlowych dominują fundusze. Kurs był mocno zdołowany po nieudanym ubiegłym roku (awaria, obniżenie prognoz finansowych i straty).

W pierwszym kwartale wartość akcji Jago wzrosła podwójnie. To efekt wejścia do spółki Elżbiety Sjöblom. Natychmiast do zakupów dołączyli gracze liczący na szybkie zyski. Na walnym zgromadzeniu okazało się, że w grze o dystrybutora pojawił się także Mispol. Dzięki uzyskanemu wsparciu w głosach przedstawicieli funduszy, producent dań gotowych zdobył kontrolę nad radą nadzorczą Jago.

Obie grupy mają odmienną wizję rozwoju dla Jago. Mispol forsuje współpracę i strategię dotychczasowego zarządu, który przygotowuje się do budowy centrum logistycznego pod Warszawą. Doświadczenie Jago w mrożonkach mogłoby pomóc Mispolowi zaistnieć na rynku gotowych dań mrożonych. Plany wejścia w ten segment ma grupa Pamapolu i niewykluczone, że również Mispol chce w niego zainwestować. Wysoka dynamika wzrostu zarówno rynku dań gotowych, jak i mrożonek uzasadnia rosnące zainteresowanie spółek zaistnieniem w kolejnych niszach. Ponadto Mispol i Jago mogłyby szukać szans w rozszerzeniu kanałów dystrybucji tam, gdzie one się nie pokrywają. Z kolei Elżbieta Sjöblom planuje mariaż Jago z kontrolowaną przez nią firmą Chłodnia Łódź. W ten sposób może powstać firma dysponująca bazą magazynową i systemem dystrybucji. Niewykluczone jest wezwanie na akcje Jago przez grupę skupioną wokół znanej inwestorki.

Jago jest czołowym dystrybutorem mrożonek do największych sieci handlowych w kraju (firma ma około 15-procentowy udział w rynku). Spółka rozwija również sprzedaż w kanale tradycyjnym. Niedawno chwaliła się znaczącą poprawą wyników w pierwszych miesiącach tego roku. Szacunki na cały rok przewidują osiągnięcie około 4 mln zł zysku na czysto przy około 140 mln zł sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy