Jak kłamiemy w CV

Dorota Czerwińska
opublikowano: 31-07-2009, 12:31

Prawie co trzeci kandydat na stanowisko specjalistyczne lub menedżerskie koloryzuje swoje CV.

Najwięcej ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Antal International, bo aż 83 proc. kandydatów do pracy, kłamie co do znajomości języków obcych. 27 proc. puszcza wodze fantazji, pisząc o zakresie obowiązków u poprzednich pracodawców. Inne "nieścisłości" dotyczą informacji o znajomości wymaganych programów i aplikacji (np. Lean Manufacturing, 5S, Kaizen, Kanban, Pareto itp. w procesach rekrutacyjnych w produkcji), przebytych kursów, stażu pracy (maskuje się luki i podaje błędne daty) czy nazw stanowisk.

Często brakuje również informacji o urlopach bezpłatnych i wychowawczych (choć zalicza się je do lat doświadczenia) czy o stopniu samodzielności stanowiska zajmowanego w poprzednim miejscu pracy.

Dlaczego najwięcej kłamstw dotyczy znajomości języków? Bo umiejętność komunikowania się w nich to jeden z podstawowych warunków zatrudnienia. Pracodawcy chcą, by kandydaci znali przynajmniej jeden język krajów unijnych. Poza tym pracownicy często muszą znać język używany w korporacji.

— Znajomość obcych języków to jeden z pierwszych filtrów podczas rekrutacji. Dlatego kandydaci mają tendencję do zawyżania poziomu ich znajomości. Prawdopodobnie wierzą, że jeśli reszta kwalifikacji będzie odpowiadała wymaganiom, to zostaną zaproszeni na spotkanie — uważa Karolina Grzelachowska z Antal International.

Ale to umiejętność, którą najłatwiej sprawdzić. Agencje rekrutacyjne zatrudniają osoby, które mówią już nie tylko po angielsku, niemiecku czy francusku, ale coraz częściej po rosyjsku, czesku czy słowacku i mogą sprawdzić poziom kandydata już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Profesjonalnym sprawdzaniem kandydatów zajmują się też wyspecjalizowane firmy, które na zlecenie mogą zweryfikować informacje o poprzednim miejscu pracy, wiarygodności certyfikatów czy wykształcenia.

Na Zachodzie pracodawcy nawet czasem umieszczają logo takiej firmy w ogłoszeniu. Według badań angielskiej www.backgroundchecking.com taki zabieg może zniechęcić nawet 15 proc. kandydatów do starania się o stanowisko powyżej ich kwalifikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jak kłamiemy w CV