Jak oszczędzać na sprzęcie i aplikacjach

MK
opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Podczas spowolnienia gospodarczego firmy szukają większej efektywności i sposobów na ograniczenie kosztów działania.

Wydatki na IT są istotną pozycją w budżecie, ale żaden menedżer nie może sobie pozwolić na rezygnację z rozwiązań informatycznych. Co robić?

1 Tnij, pamiętając o strategii firmy

Racjonalizacja kosztów nie może się odbywać w oderwaniu od strategii przedsiębiorstwa. Zmniejszeniu liczby projektów IT lub zmianie modelu zarządzania nimi powinno towarzyszyć usprawnienie linii biznesowych i wycofywanie nierentownych produktów i usług lub kanałów dystrybucji. Zanim zaczniesz ograniczać nakłady technologiczne, zastanów się, które dziedziny działalności są dla ciebie najważniejsze, które wymagają inwestycji i które inwestycje warto ponieść mimo konieczności zaciskania pasa. To powinny być sfery, które po poprawie koniunktury mogą przynieść firmie największe zyski.

2 Nie skreślaj wszystkich inwestycji

Zwykle pierwsze pod nóż trafiają projekty inwestycyjne. Często słusznie, bo firmy mają tendencję do nadmiernego rozbudowywania liczby przedsięwzięć i próbują zrealizować wszystkie inicjatywy jednocześnie. Prowadzi to do opóźnień i przekraczania budżetów. Przegląd i redukcja projektów IT jest dobrą praktyką. Ale zupełne zatrzymanie wszystkich inwestycji jest równoznaczne z oddaniem pola konkurencji. Najlepiej ograniczyć się do przedsięwzięć, które w możliwie krótkim czasie mogą przynieść korzyści lub stworzyć szczególną przewagę na rynku. Jeśli taka inwestycja jest zbyt kosztowna, warto rozważyć np. mało popularne w Polsce rozwiązanie SaaS (Software as a Service). W ramach tej usługi dostawca udostępnia firmie dostosowany specjalnie do jej potrzeb system w zamian za stałą opłatę.

3 Nagradzaj za wyniki, zamiast ciąć wynagrodzenia

W czasie gorszej koniunktury często obniża się płace — zamiast albo wraz z redukcją zatrudnienia. Niższe wynagrodzenia nie zachęcają pracowników do bardziej wytężonej pracy. Lepszym rozwiązaniem może być wprowadzenie systemu motywacyjnego opartego o obiektywne wyniki pracy. W IT wystarczy powiązać pensje z terminowością realizacji projektów i z uprzednio zdefiniowanymi wskaźnikami jakości pracy. W utrzymaniu aplikacji i infrastruktury wysokość zarobków można uzależnić od dotrzymywania terminów i obsługi zgłoszeń.

4 Kupuj mądrze

Oszczędności przynosi uporządkowanie współpracy z dostawcami. Wiele firm wciąż robi zakupy sprzętu i oprogramowania IT w sposób rozproszony. Różne jednostki zamawiają usługi i produkty często u tych samych dostawców, oceniając ich według własnych kryteriów. Skoncentrowanie zakupów w jednym zespole nie tylko przynosi oszczędności, dzięki większej sile negocjacyjnej, ale i skutkuje niemal natychmiastowym przyspieszeniem i poprawą jakości zakupów. Wspólna baza kontrahentów ułatwia znalezienie potencjalnych dostawców i skraca negocjacje.

ANNA WIĄCEK

partner w Goldenberry

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu