Jak powstał ranking Giełdowa Spółka Roku 2012

KZ
opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Już po raz 14. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW.

Na zlecenie „PB” TNS Polska przepytał ponad 180 specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. Oceniali oni spółki giełdowe w następujących kategoriach: kompetencje zarządu, jakość produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2012 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. To jedyne takie zestawienie na rynku. Dane są porównywalne, bo reguły nie zmieniają się od wielu lat.

Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju. Ankietowani odpowiadają na pytania w specjalnym sondażu telefonicznym, który na zlecenie redakcji przeprowadza TNS Polska.

W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2012 i styczniu 2013 r. uczestniczyło 184 respondentów — 87 analityków, 47 doradców i 50 maklerów. Obiektem ich oceny były wszystkie spółki notowane na GPW w 2013 r. Każdą spółkę oceniało przynajmniej czterech, a średnio po kilkunastu specjalistów. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 30 spółek, które wybraliśmy tak, by najlepiej dopasować je do zakresu obowiązków i zainteresowań specjalistów.

Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową. W najbliższych wydaniach „PB” i w serwisie pulsinwestora.pb.pl prezentować będziemy oceny spółek w poszczególnych kategoriach. Przedstawimy także te, które analitycy najchętniej poleciliby znajomym jako obiecującą inwestycję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane