Jak powstawał ranking

Tomasz Starzyk, Bisnode Polska
opublikowano: 03-12-2012, 00:00

Ranking „500 Menedżerów 2012” powstał w wyniku współpracy redakcji „Pulsu Biznesu”, partnerów strategicznych i międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska.

Jego idea zrodziła się z potrzeby propagowania etycznego wymiaru prowadzenia działalności gospodarczej, wymiany doświadczeń i chęci zintegrowania polskiej kadry zarządzającej. Naszym głównym celem jest upowszechnienie kreatywnych, przedsiębiorczych postaw wśród menedżerów. Laureatów wyłanialiśmy w kilku etapach.

W pierwszym na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego wytypowaliśmy tych, którzy nieprzerwanie od 2010 r. pełnią funkcję prezesa. Następnie sprawdziliśmy dostępne dane finansowe z lat 2011 i 2010 dotyczące tej grupy przedsiębiorstw.

Wybraliśmy te, które wykazały wzrost wartości przychodu ze sprzedaży i zysku, terminowo składają sprawozdania finansowe i w swojej historii nie mają negatywnych zdarzeń prawnych, rozumianych jako wnioski o upadłość czy likwidację.

W trzecim etapie przyznaliśmy punkty za dynamikę wzrostu sprzedaży i zysku. W rezultacie otrzymaliśmy listę „500 Menedżerów 2012” piastujących kluczowe stanowiska w firmach, uszeregowaną według średniej ważonej dynamiki wzrostu przychodu ze sprzedaży i zysku.

Wartością dodaną rankingu jest wyodrębnienie i podział menedżerów na podgrupy w kategoriach prezesów w firmach z rocznym przychodem ze sprzedaży w 2011 r. od 1 do 10 mln zł, od 10 do 50 mln zł, od 50 do 100 mln zł i ponad 100 mln zł. Poza tym w osobnej kategorii zestawiliśmy firmy, których obrót nie przekroczył 1 mln zł, co pozwoliło nagrodzić menedżerów najmniejszych przedsiębiorstw w Polsce.

Kryteria

Menedżerowie sklasyfikowani w rankingu „500 Menedżerów 2012” i ich firmy muszą spełniać następujące warunki:

  • minimum dwuletni staż na stanowisku dyrektora/prezesa,
  • wzrost wartości sprzedaży zarządzanej firmy w latach 2010-11,
  • wzrost zysku firmy w latach 2010-11,
  • dodatni wynik finansowy firmy,
  • nieposzlakowana opinia firmy i jej dobra kondycja finansowa,
  • brak w historii firmy negatywnych zdarzeń prawnych: wniosków o upadłość czy likwidację,
  • działanie firmy od minimum trzech lat.

Przy ocenie kandydatów w poszczególnych kategoriach wzięto pod uwagę: wzrost sprzedaży w latach 2010-11 (waga 50 proc.), wzrost zysku w latach 2010-11 (waga 50 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Starzyk, Bisnode Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu