Czytasz dzięki

Jak powstawał ranking

Tomasz Starzyk
opublikowano: 31-12-2013, 00:00

Ranking „500 Menedżerów 2013 r.” powstał w wyniku współpracy redakcji „Pulsu Biznesu” i międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Bisnode D&B Polska.

To już jego druga edycja. Laureatów wybieraliśmy w kilku etapach. W pierwszym z niemal 3,5 mln firm i osób zarządzających w bazie danych wywiadowni gospodarczej Bisnode D&B Polska wyselekcjonowaliśmy menedżerów, którzy przez ostatnie dwa lata nieprzerwanie zajmowali stanowisko prezesa lub właściciela firmy. Następnie na bazie know-how i sprawozdań finansowych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym lub posiadanych przez wywiadownię wytypowaliśmy przedsiębiorstwa, które w naszej ocenie są firmami o minimalnym ryzyku współpracy. Musiały one spełnić kilka wymagań: działają na rynku co najmniej trzy lata, w latach 2012-11 wykazały się wzrostem wartości sprzedaży i zysku, mają dodatni wynik finansowy, terminowo wywiązywały się z obowiązku publikacji swoich danych finansowych lub bezpośrednio przesłały swoje sprawozdanie do Bisnode D&B Polska. Poza tym są cenione w środowisku biznesowym i mają nieposzlakowaną opinię. No i nie odnotowano wobec nich negatywnych zdarzeń prawnych w sądach gospodarczych (wniosków o upadłość lub likwidację). W rezultacie wyłoniliśmy 500 firm zarządzanych przez najlepszych menedżerów w Polsce. Przedsiębiorstwa podzieliliśmy na cztery kategorie według wielkości przychodu ze sprzedaży za 2012 r. Pierwsza kategoria to firmy z przychodem rocznym od 1 mln zł do 10 mln zł, druga — firmy z przychodem od 10 mln zł do 50 mln zł, trzecia — od 50 mln zł do 100 mln zł i czwarta — ponad 100 mln zł. Pozycję przedsiębiorstwa w poszczególnych kategoriach zestawienia określa waga dynamiki wzrostu wartości sprzedaży i zysku liczona na podstawie danych finansowych z lat 2012 i 2011. Laureatom drugiej edycji rankingu „500 Menedżerów” serdecznie gratuluję w imieniu swoim, wywiadowni gospodarczej Bisnode D&B Polska i redakcji „Pulsu Biznesu”. Życzę nie tylko powtórzenia sukcesu z 2012 r., lecz przede wszystkim podwojenia przychodu i zysku w 2013 r.

Tomasz Starzyk, Bisnode D&B Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Starzyk

Polecane