Jak prowadzić projekty przyjazne środowisku

opublikowano: 27-09-2022, 09:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inwestycje w zielone technologie przynoszą MŚP korzyści finansowe i wizerunkowe. Pomaga w nich finansowanie smart.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie korzyści czekają na firmy, które wprowadzają rozwiązania przyjazne środowisku
  • na czym polega finansowanie smart

Niepewna sytuacja geopolityczna, zakłócenia w łańcuchach dostaw i coraz wyższa inflacja zmuszają MŚP do optymalizacji produkcji. Eksperci Siemens Financial Services podkreślają, że firmy nie mają wyjścia i muszą wdrażać plany biznesowe przyjazne środowisku, aby sektor przemysłu w Europie mógł osiągnąć w odpowiednim czasie cele klimatyczne wymagane przez unijne prawo . Zakłada ono redukcję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Istotne wsparcie:
Istotne wsparcie:
Specjalistyczne finansowanie ułatwia przedsiębiorcom przeprowadzenie koniecznych zmian w firmach - podkreśla Grzegorz Jarzębski, szef sprzedaży Siemens Financial Services w Polsce.

— Producenci stoją dziś przed dylematem. Z jednej strony chcą inwestować w zrównoważony rozwój, a z drugiej mają obawy związane z angażowaniem kapitału w ekoprojekty w obliczu gospodarczej niepewności. Warto, aby firmy produkcyjne stosowały metody finansowania smart. W ten sposób uda im się osiągnąć optymalizację kosztów i zrealizować przedsięwzięcia przyjazne środowisku — mówi Grzegorz Jarzębski, szef sprzedaży Siemens Financial Services w Polsce.

Koncepcja GOZ

Wyjaśnia, że finansowanie smart wspiera MŚP w osiąganiu celów klimatycznych, a także w prowadzeniu inwestycji związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ). Zgodnie z koncepcją GOZ surowce i produkty są wykorzystywane w gospodarce jak najdłużej, natomiast odpady wytwarzane przez firmy są przydatne w kolejnych etapach produkcyjnych.

Analitycy Siemens Financial Services podkreślają korzyści finansowania inwestycji przyjaznych środowisku. Szacują, że tylko w Europie wdrożenie modelu wsparcia tych przedsięwzięć ograniczyłoby emisję dwutlenku węgla o około 169 megaton w ciągu najbliższych siedmiu lat.

— Ekoprojekty przestają być trendem, są już koniecznością w prowadzeniu biznesu. Kolejne rekomendacje i regulacje ponaglają przedsiębiorców do optymalizacji sposobu prowadzenia działalności gospodarczej i stosowania zamkniętego obiegu produkcji. Część przedsiębiorców narzeka, że nie ma pieniędzy na takie inwestycje lub odkłada je w czasie. Często nie zdają sobie sprawy, że mogą zrealizować takie projekty bez angażowania dużych nakładów kapitału. Warto, aby korzystali z finansowania smart — podkreśla Grzegorz Jarzębski.

Dostawcy usług

Na czym ono polega? Na rynku działają firmy, które na własny koszt i ryzyko wdrażają np. usprawnienia, zwiększające efektywność energetyczną w innych przedsiębiorstwach.

— Takie rozwiązanie pozwala na redukcję zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent w spółce korzystającej z takich usług. Oczywiście efekty zależą od specyfiki jej działania. Uzyskane oszczędności finansują cały projekt. W ten sposób spółka w ramach zawartej umowy z usługodawcą realizuje przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwojem i maksymalizuje korzyści biznesowe — tłumaczy Grzegorz Jarzębski.

Dodaje, że specjalistyczne finansowanie ułatwia przedstawicielom biznesu dostęp do narzędzi niezbędnych do przeprowadzania koniecznych zmian w firmach.

Redukcja kosztów

Analitycy Siemens Financial Services nie mają wątpliwości, że inwestycje w zielone technologie pozytywnie wpłyną na zwiększenie wydajności operacyjnej MŚP, ich rentowności, a także na wzmocnienie wizerunku ich marek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane