Jak przygotować się do składania e-sprawozdań finansowych

Bogdan Zatorski, Business Consulting Expert w Sage
opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Zmiana formy sprawozdania finansowego przygotowywanego przez jednostki prowadzące księgi rachunkowe na format pliku w standardzie XML silnie wpływa na wewnętrzne procedury w spółkach.

Bez właściwego przygotowania można popełnić błędy, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne dla zarządów spółek pełniących zgodnie z definicją ustawy o rachunkowości funkcję kierownika jednostki. Na przygotowanie do obsługi sprawozdań finansowych w 2019 roku należy zatem spojrzeć z nowej, technicznej perspektywy.

Przekazanie e-sprawozdania finansowego do KRS realizowane jest obecnie elektronicznie w standardowych terminach po zalogowaniu się na portal „ekrs” prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przekazanie może być zrealizowane przez uprawnionego reprezentanta spółki po dodaniu niezbędnych załączników, np. opinii biegłego rewidenta, a procedura wymaga podpisu elektronicznego. Przekazanie gotowego sprawozdania jest jednak ostatnim etapem złożonego procesu przygotowania poprawnego sprawozdania. Uprzednio e-sprawozdanie, dokładnie tak samo jak przygotowywane w poprzednich latach tradycyjne sprawozdanie finansowe, wymaga zatwierdzenia przez organ zatwierdzający, np. zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o.

To z kolei poprzedzone jest zazwyczaj zbadaniem jakości sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Biegły rewident również potrzebuje rozwiązania informatycznego, aby przekształcić e-sprawozdanie na czytelną postać i następnie szczegółowo zbadać jego zawartość. Jednym z aspektów badania jest weryfikacja prawidłowości podpisów zarządu, który jako kierownik jednostki przedkłada sprawozdanie do badania, przyjmując za jego treść pełną odpowiedzialność. Wbrew obiegowej opinii e-sprawozdanie, mimo że zestawione przez księgowość, jest sprawozdaniem z dokonań finansowych spółki, a nie oceną jakości pracy księgowości.

Naturalnie przedstawienie e-sprawozdania do badania biegłemu wymaga uprzedniego przygotowania. To przygotowanie w istotny sposób różni się od realizowanego w poprzednich latach ze względu na wymagany format pliku XML.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Zatorski, Business Consulting Expert w Sage

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy