Jak rozliczyć czynsz dzierżawny

opublikowano: 05-03-2021, 18:00

Czynsz dzierżawny jest jednym z typowych wydatków ponoszonych podczas budowy np. farmy wiatrowej, budynku biurowego lub innych środków trwałych na dzierżawionym gruncie. Kwalifikacja podatkowa czynszu dzierżawnego nie wynika jednak wprost z przepisów prawa.

Ewelina Buczkowska, doradca podatkowy, partner, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA

Maja Dajczak, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA

Nie budzi wątpliwości fakt, że wydatek w postaci czynszu dzierżawnego co do zasady może stanowić koszt uzyskania przychodu z uwagi na jego poniesienie w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Sporą trudność sprawia jednak podatnikom ustalenie, czy poniesiony wydatek powinien powiększyć wartość początkową powstałego środka trwałego i podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, czy można go zaliczać do kosztów uzyskania przychodów już na bieżąco.

Stanowisko organów podatkowych w tym zakresie jest niestety niejednolite. W przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie, jego wartość początkową ustala się w oparciu o koszt wytworzenia – w szczególności wartość rzeczowych składników majątku zużytych do wytworzenia środka trwałego i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego (art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o CIT). W niektórych interpretacjach organy potwierdzają, że czynsz dzierżawny istotnie stanowi jeden z kosztów wytworzenia środka trwałego. Wskazują przy tym, że istnieje bezsprzeczny związek pomiędzy wytworzeniem środka trwałego a wynagrodzeniem za dzierżawę gruntu. Gdyby nie inwestycja polegająca na wytworzeniu np. farmy wiatrowej, nie byłoby potrzeby zapewniania gruntów i w rezultacie pozyskiwania i opłacania tytułów prawnych do posiadania tych gruntów (interpretacja z 1 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB3.4510.592.2016.2.JG; interpretacja z 19 kwietnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.85.2019.1.JG). W takim przypadku podatnik rozliczy koszty uzyskania przychodów w formie odpisów amortyzacyjnych dopiero po zakończeniu inwestycji.

Równolegle podatnicy mogą jednak natrafić na interpretacje indywidualne zawierające odmienne stanowisko. Zgodnie z nim wydatki na czynsz dzierżawny stanowią koszt uzyskania przychodów inny niż bezpośrednio związany z przychodami, czyli tzw. koszt pośredni potrącalny już w dacie jego poniesienia. W ocenie tych organów ponoszone wydatki nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego, bowiem nie mieszczą się w katalogu wydatków stanowiących koszt jego wytworzenia. Są one raczej związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości i należy je uznać za element kosztów stałych, które podatnik uiszcza w związku z majątkiem będącym w jego władaniu (interpretacja z 14 maja 2012 r., sygn. IPTPB3/423-80/12-2/KJ; interpretacja z 29 grudnia 2010 r., sygn. ITPB3/423-589/10/PST; interpretacja z 9 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.33.2020.2.NL).

Wobec powyższego, prawidłowa kwalifikacja wydatków poniesionych na czynsz dzierżawny stanowi dla podatników wyzwanie. W celu ograniczenia ryzyka wynikającego m.in. z niejednolitej linii interpretacyjnej każdy przypadek wymaga szczegółowej analizy i zabezpieczenia dla konkretnego podatnika.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane