Jak sprzedawać mięso Chińczykom

[MBE]
opublikowano: 23-02-2012, 00:00

Na marcowym Forum Branży Mięsnej producenci z Polski dowiedzą się, jak wejść na chiński rynek.

27 marca odbędzie się Forum Branży Mięsnej, na którym spotkają się producenci mięs, firmy zajmujące się przetwórstwem mięsnym, przedstawiciele branżowych instytutów i stowarzyszeń oraz agencji eksportowych. Wydarzenie organizuje China Central Europe Business Forum (CCEBF) i agencja komunikacyjna OpenLinks.

Udział w nim jest bezpłatny. Odbędzie się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Zaproszeni goście będą debatować o perspektywacheksportu polskiego mięsa do Chin. Dla polskich przedsiębiorców z branży mięsnej spotkanie będzie okazją do zapoznania się z możliwościami eksportu ich produktów do Państwa Środka.

Na forum wystąpi m.in. David Roe z Invest Hong Kong — organizacji wspierającej rozwój inwestycji zagranicznych, a także przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Wsi Polskiej, którzy opowiedzą o eksporcie polskich produktów z branży mięsnej i spożywczej.

Z kolei reprezentant Głównego Inspektoratu Weterynarii zapozna uczestników z tematem świadectw weterynaryjnych wymaganych w eksporcie do Chin. Prelegenci wskażą również słabe i mocne strony polskich firm eksportowych — podpowiedzą, co zmienić, a co wzmocnić.

Forum będzie okazją do zdobycia informacji na temat możliwości inwestycyjnych w Chinach oraz poznania ewentualnych zagrożeń dla branży mięsnej wynikających z wejścia na nowy rynek zbytu. Jego uczestnicy będą mieli też szansę posłuchać o doświadczeniach polskich przedsiębiorstw, którym udało się wejść na chiński rynek.

WIĘCEJ INFORMACJI

Przedsiębiorcy chcący wziąć udział w forum powinni zarejestrować się na stronie: www.forumbm2012.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MBE]

Polecane