Jak szukać pomocy dla floty

Marta Walczak
opublikowano: 26-08-2010, 00:00

Klienci flotowi wykorzystują świadczenia z zakresu assistance komunikacyjnego częściej niż odbiorcy indywidualni.

Przed wyborem pakietu ubezpieczeniowego dla firmowych samochodów, warto dobrze przemyśleć potrzeby

Klienci flotowi wykorzystują świadczenia z zakresu assistance komunikacyjnego częściej niż odbiorcy indywidualni.

Właściciele flot mają dostęp do usług assistance na podstawie bezpośrednich umów z ubezpieczycielami lub za pośrednictwem firm Car Fleet Management (CFM) albo leasingowych. Przedstawiciele branży służą pomocą przy tworzeniu pakietu świadczeń, ale o jego ostatecznym kształcie decydują potrzeby przedsiębiorstwa.

Jaka oferta

Program ubezpieczeń komunikacyjnych flot to połączenie kilku produktów: OC, autocasco i assistance. W jego ramach oferuje się ochronę m.in. w przypadku uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu lub jego wyposażenia na skutek kolizji czy zdarzenia losowego. Ubezpieczyciel wypłaca też odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku kierowcy i/lub pasażera. Usługi assistance to holowanie auta, zapewnienie transportu zastępczego i pokrycie kosztów korzystania z parkingu.

— Zakres assistance dla flot może być bardzo zróżnicowany. O tym, jak będzie wyglądał pakiet, decyduje m.in. rodzaj pojazdów, cel ich użytkowania, zakres terytorialny działalności przedsiębiorstwa i funkcja pracowników, którzy korzystają ze służbowych aut objętych wsparciem — wyjaśnia Jacek Konieczny, dyrektor departamentu handlowego w Inter Partner Assistance Polska.

Trudno mówić o konkretnych cenach pakietów ubezpieczeniowych. Są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników.

— Cena za ubezpieczenie floty pojazdów zależy od liczby produktów ubezpieczeniowych, które wchodzą w skład programu, i od zakresu oferowanej ochrony. Spory wpływ ma na nią także wysokość składki za ubezpieczenie OC i autocasco. Licząc składkę dla przedsiębiorstwa, bierzemy pod uwagę m.in. liczebność floty, rodzaj i wiek pojazdów oraz historię szkód — tłumaczy Joanna Zborowska, ekspert z biura sprzedaży korporacyjnej PZU.

Trudny wybór

Podjęcie właściwej decyzji o ubezpieczeniu nie jest proste i wiąże się ze sporym ryzykiem.

— Ubezpieczyciele najczęściej oferują flotom ogólne warunki przeznaczone dla klientów indywidualnych. Są one dostosowywane do potrzeb flot poprzez dodatkowe zapisy w umowie. Zmiany są jednak niewielkie i nie gwarantują pełnej ochrony. Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem są ubezpieczenia własne leasingodawców. Ze względu na specyfikę swojej działalności firmy leasingowe mogą dokładniej dopasować oferty do potrzeb klientów — twierdzi Ernie Greszta, dyrektor regionalny ds. ubezpieczeń w LeasePlan Fleet Management.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zakres ochrony i na zapisy o przebiegu likwidacji szkód.

— Zakres ochrony powinien być jak najbardziej rozbudowany, ponieważ od niego zależy, kiedy i w jakich sytuacjach firma otrzyma pomoc i ile będzie ona kosztowała — dodaje Ernie Greszta.

Wielu przedsiębiorców, wybierając ubezpieczyciela, kieruje się tylko ceną usług.

— Są towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują stosunkowo niskie stawki podstawowe, ale przeważnie koszem zakresu ochrony. W razie wypadku użytkownik pojazdu odkrywa niewystarczający zakres ochrony ubezpieczeniowej lub jej całkowity brak dla niektórych ryzyk. A w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że dodatkowe koszty, które klient będzie musiał ponieść, znacznie przewyższą koszt rozbudowanego ubezpieczenia. Oszczędniej jest zatem wybrać polisę, której składka będzie nieco wyższa, ale za to zapewniającą całkowitą ochronę w każdej sytuacji — podsumowuje Ernie Greszta.

oko eksperta

Przed wyborem warto zasięgnąć rady

Janusz Pawłowski, koordynator ds. ubezpieczeń i likwidacji szkód komunikacyjnych w ALD Automotive

Jest wiele ofert ubezpieczeniowych, a wybór najlepszego wariantu wymaga doświadczenia i szerokiej wiedzy. Aby nie polegać wyłącznie na sugestiach ubezpieczyciela, warto wesprzeć się opinią specjalisty, który pomoże się zorientować się w szczegółach umowy i wybrać rozwiązania najbardziej odpowiadające potrzebom firmy.

Warto może skorzystać z oferty firmy, która zapewnia ubezpieczenie w ramach kompleksowej usługi leasingu i zarządzania flotą. Dodatkową korzyścią z takiej współpracy jest możliwość przejęcia przez firmę CFM czasochłonnej obsługi likwidacji szkód i kontaktów z ubezpieczycielem, a tym samym — ograniczenie do minimum obowiązków użytkownika. Szczególną uwagę na warunki i koszty ubezpieczenia floty pojazdów powinny zwracać spółki, które są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia szkody. Przykładem mogą być firmy ochrony mienia, farmaceutyczne, z sektora budowlanego czy inżynierii lądowej. Poza branżą, w której firma prowadzi działalność, na ryzyko szkody może także wpływać charakter pracy. O wiele częstsze są szkody spowodowane przez przedstawicieli handlowych niż przez dyrektorów. Zawsze jednak menedżerowie flot mogą kontrolować i poprawiać kulturę jazdy, a także sposób i jakość użytkowania pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Jak szukać pomocy dla floty