Jak zdobyć unijną dotację na lody?

opublikowano: 17-11-2010, 13:00

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

Pytanie Czytelniczki "Pulsu Biznesu":

Zobacz więcej

Bogusława Mazurek, Accreo Taxand

Chciałabym uzyskać dotację na otworzenie zakładu cukierniczego na wsi. Chcę produkować zimą murzynki tzw. ciepłe lody, a latem lody. Jestem bezrobotną, ale 18 tys. zł to za mało na zakup maszyn. Czy mogę również skorzystać z dotacji 6.2. POKL, czy muszę wybrać tylko jedną dotację?


Odpowiada Bogusława Mazurek,
menedżer Działu Doradztwa Europejskiego w Accreo Taxand:


W Pani sytuacji możliwe jest ubieganie się o wsparcie unijne z 2 alternatywnych źródeł, jednak nie jednocześnie, są to: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) lub Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL). Działanie 3.1.2 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” PROW skierowane jest do mieszkańców obszarów wiejskich oraz miejscowości liczących poniżej 5 tys. mieszkańców. Można w jego ramach uzyskać dofinansowanie, w wysokości do 300 tys. zł. na prowadzenie działalności w zakresie m.in. usług dla ludności, sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz magazynowania lub przechowywania towarów. Prowadzenie zakładu cukierniczego jest więc rodzajem działalności, na który można otrzymać wsparcie. W celu ubiegania się o nie należy wypełnić wniosek o dofinansowanie i złożyć go w Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli chodzi o POKL, do osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą adresowane jest Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. W ramach tego instrumentu można uzyskać wsparcie w wysokości do 40 tys. zł. Szczegółowych informacji na temat procedury udziela odpowiedni dla danej miejscowości Wojewódzki Urząd Pracy (w Pani przypadku – Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu