Jaki PIT od zwrotu opłaty półkowej

opublikowano: 28-02-2016, 22:00

Żądanie przez sieć handlową dodatkowych należności jako warunek sprzedaży towaru to czyn nieuczciwej konkurencji.

Odsetki od zwróconych opłat należy rozliczyć jako przychód z tzw. innych źródeł — dowiedziała się właścicielka firmy współpracującej z siecią handlową z interpretacji podatkowej uzyskanej w tym miesiącu. Wynika z niej ponadto, że inaczej niż odsetki powinny być opodatkowane wspomniane zwroty opłat, których wcześniej sieć żądała bezprawnie. Interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/4511-1457/15-2/AM). Wystąpiła o nią podatniczka, która w 2010 r. zakończyła prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej.

Podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT), opłacała go według jednolitej stawki 19 proc. W trakcie prowadzenia działalności sprzedawała towary sieci handlowej, które ta odsprzedawała je w swoich wielkopowierzchniowych sklepach. Warunkiem współpracy było wnoszenie dodatkowych opłat na rzecz sieci, za wzrost obrotu i reklamę centralną. Podatniczka zaliczała je do kosztów uzyskania przychodów.

Opłaty niedozwolone

Opłaty pobierano bezpodstawnie, z czego podatniczka zdała sobie sprawę po zakończeniu działalności. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, takie świadczenia są niedozwolone. Sprawa trafiła do sądów.

Wyroki zapadają sukcesywnie i są korzystne dla byłej właścicielki firmy. Sądy uznają opłaty tzw. półkowe za czyn nieuczciwej konkurencji, zasądzają ich zwrot wraz z odsetkami. Odzyskane pieniądze podatniczka musi jednak opodatkować. Według niej, chociaż ustawa o PIT nie reguluje wprost takiego przypadku, wypłacane przez sieć kwoty należy zakwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej. Stanowi go każda kwota w jakikolwiek sposób związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przypomniała, że opłaty na rzecz sieci handlowej zaliczała w poszczególnych latach do kosztów działalności, czyli mają niepodważalny z nią związek.

Odsetki poza roszczeniem

Dyrektor warszawskiej izby przyznał rację tylko w jednej sprawie. Również uznał, że zwroty opłat półkowych, zaliczonych wcześniej do kosztów działalności, będą stanowiły przychód z działalności. I należy go opodatkować zgodnie ze stosowaną ostatnią formą, czyli liniowym PIT. Inne jednak miał zdanie co do odsetek.

Organ podatkowy zwrócił m.in. uwagę, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Dlatego wypłacane podatniczce odsetki, jako że nie są wliczane do opłat, stanowią przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu