Jakie brzemię drzemie w krzemie

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Interakcja człowiek — maszyna zmienia rynek. Kto za lat 10 i 20 zdoła odnaleźć się w innowacyjnej gospodarce przyszłości?

Zaawansowane programy IT będą dla ludzi tym, czym traktory były dla koni — sprawią, że zaczniemy znikać z rynku. To już się dzieje. W następstwie wprowadzania kas samoobsługowych przerzedzają się szeregi kasjerów, a wskutek wprowadzania dronów oraz systemów monitoringu i autoryzacji ubywa ochroniarzy. Michał Kudelski, starszy menedżer rozwoju biznesu w SAS Polska, przestrzega jednak przed czarnowidztwem. Mówi, że kto obawia się, że maszyny przejmą kontrolę nad światem, może na razie spać spokojnie.

Daleko do ziszczenia się wizji, w której komputery nie tylko — jak dzisiaj — dysponują zdolnością rozpoznawania wzorców, ale też rozwiązują dylematy etyczne i wykazują się empatią. A właśnie czynniki emocjonalne, będące piętą achillesową współczesnych urządzeń, odgrywają w wielu profesjach pierwszoplanową rolę. Niemniej trudno lekceważyć postęp, któremu na imię „uczenie maszynowe” (czytaj: budowa modeli analitycznych, czyli wydobywających wiedzę ukrytą w danych, bez programowania sprzętu przez człowieka).

— Tworzenie sieci neuronowych wzorowanych na pracy naszego mózgu to już nie science fiction. Powstają pierwsze systemy, które wyłapują powiązania między obiektami czy zdarzeniami, co nazywa się rozumowaniem relacyjnym. Rozwiązania te zdobywają kolejne umiejętności bez zapominania dotychczasowych. To kolejny krok do uczynienia sztucznej inteligencji bardziej ludzką — uważa Michał Kudelski.

Przeciętny pracownik traci silną pozycję na rynku, ustępując pola robotom i automatom — twierdzą w książce „Wyścig z maszynami” Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee. Autorzy wierzą, że ten proces można zahamować, inwestując w innowacyjność organizacyjną i kapitał ludzki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jakie brzemię drzemie w krzemie