Jakie raty za używane auta

opublikowano: 04-06-2019, 22:00

Samochody z drugiej ręki można sfinansować leasingiem albo kredytem, spłacając tylko utratę wartości pojazdu.

Polacy coraz chętniej kupują auta z drugiej ręki. W 2018 r. liczba sprzedanych samochodów używanych sięgnęła łącznie ponad 2,6 mln. To pięć razy więcej niż w przypadku nowych pojazdów, na które znalazło się 532 tys. nabywców — wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Okazuje się przy tym, że takimi autami zainteresowane są także mikro oraz małe i średnie firmy.

— Takie podmioty coraz częściej pytają nas o możliwość leasingowania używanych pojazdów — potwierdza Michał Dyc, dyrektor sprzedaży detalicznej w Volkswagen Financial Services (VWFS).

Jednak poszukiwanie dobrego auta, które już nie jest nowe, to nie lada wyzwanie. Największa przeszkoda to zły stan techniczny takich samochodów i wynikająca z niego konieczność kosztownych napraw. Problemem jest również brak zaufania do sprzedającego, nieznana lub niewiarygodna historia pojazdu oraz wątpliwy przebieg. Aż 82 proc. kupujących chce, żeby ich używane auto miało w pełni udokumentowany stan techniczny, a 80 proc. — udokumentowany przebieg — wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Mając to na uwadze, Volkswagen Financial Services wprowadził do oferty program Autonomia. Indywidualni klienci oraz mikro, małe i średnie firmy mogą dzięki niemu finansować używane auta w formie leasingu i kredytu.

— Przy tym są to samochody z pewnego źródła, należące do naszego koncernu, kupione w salonach dealerskich w Polsce, maksymalnie pięcioletnie w chwili startu finansowania i maksymalnie siedmioletnie na zakończenie umowy leasingu lub kredytu. Są one sprawdzone pod względem technicznym, mają udokumentowane przeglądy i naprawy przeprowadzane w ASO oraz gwarantowany przebieg — zapewnia Paweł Bokun, kierownik Działu Samochodów Używanych i Remarketingu w Departamencie Finansowania i Zarządzania Flotą VWFS.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Leasing i kredyt na używane auta to żadna nowość. Jednak propozycja VWFS to finansowanie z rynkową wartością końcową (MRV). Oznacza to spłatę w okresie umowy tylko przewidywanej utraty wartości auta, a nie całej wartości samochodu. Dzięki temu raty mogą być nawet o połowę niższe w stosunku do klasycznego kredytu czy leasingu.

Dla przykładu rata dla Skody Octavii 2 TDI z 2017 r. z przebiegiem rzędu 89 tys. km, o wartości 69 tys. zł, w klasycznym leasingu sięga 1523 zł. Natomiast w programie Autonomia MRV klient będzie płacił miesięcznie 998 zł. Umowa jest zawierana na 36 miesięcy, opłata wstępna wyniesie 10 proc. a roczny przebieg nie może przekroczyć 30 tys. km. Generalnie w przypadku leasingu w programie Autonomia MRV opłata wstępna wynosi od 0 do 30 proc., a limit przebiegu — od 10 do 40 tys. km rocznie. Okres leasingowania sięga od dwóch do czterech lat. Po tym czasie klient może samochód po prostu zwrócić albo go wykupić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane