Jakość połączona z innowacją może liczyć na wsparcie

opublikowano: 31-03-2015, 00:00

Firmy, które chcą stawiać na jakość swoich produktów lub usług, nadal mogą liczyć na unijne dofinansowanie, jeśli ich projekty będą innowacyjne

W poprzedniej perspektywie finansowej Unia Europejska stawiała na rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności. Nowa perspektywa finansowa ma podobne cele, ale tym razem większy nacisk kładzie się na innowacyjność. Budowanie jakości produktów lub usług firmy z wykorzystaniem pieniędzy unijnych wciąż będzie możliwe, o ile będą to projekty nowatorskie.

W budżecie na lata 2014-20 jeszcze większy nacisk kładzie się na innowacyjność. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać pieniądze na udoskonalenie lub stworzenie nowego, innowacyjnego produktu — mówi Aldona Janicka-Śmidowicz, starszy konsultant w Grupie ECDF.
Zobacz więcej

NOWATORSKIE PROJEKTY:

W budżecie na lata 2014-20 jeszcze większy nacisk kładzie się na innowacyjność. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać pieniądze na udoskonalenie lub stworzenie nowego, innowacyjnego produktu — mówi Aldona Janicka-Śmidowicz, starszy konsultant w Grupie ECDF. WOJCIECH ROBAKOWSK

Nowe lub udoskonalone

— W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nie przeznaczono funduszy bezpośrednio na poprawę lub utrzymanie jakości produktów lub usług w firmach. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa w ogóle nie będą mogły uzyskać dofinansowania na taki cel. Będą musiały po prostu spełnić inne, bardziej surowe kryteria. W budżecie na lata 2014-20 jeszcze większy nacisk kładzie się na innowacyjność. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać pieniądze na udoskonalenie lub stworzenie nowego produktu, ale musi być to projekt wprowadzający na rynek unijny, światowy lub krajowy jakąś innowację — wyjaśnia Aldona Janicka-Śmidowicz, starszy konsultant ds. funduszy UE w Grupie ECDF.

Jak tłumaczy, na szczeblu krajowym w tym zakresie przewidziano dwa działania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).

Pierwsze to działanie 3.2.1 „Badania na rynek”, które przewiduje wsparcie dla przedsięwzięć, wdrażające wyniki prac badawczo-rozwojowych. Mogą to być zarówno prace B+R zrealizowane przez firmę jak i zakupione od innego podmiotu. Drugie to działanie 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne”. Tu z kolei można pozyskać pieniądze na wdrożenie innowacji technologicznej. Dodatkowo podobne dofinansowanie będzie można uzyskać z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) lub Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Sięgać dalej

W bieżącej perspektywie unijnej również nie ma co szukać pieniędzy na bezpośrednie sfinansowanie wdrożenia certyfikowanych systemów zarządzania jakością.

— Dofinansowanie na ten cel można było uzyskać w ramach poprzednich budżetów. Wtedy też był czas na wdrażanie odpowiednich certyfikatów z pieniędzy unijnych. Obecnie posiadanie norm zarządzania jakością pozwala często uzyskać dodatkowe punkty podczas ocenywniosku o dofinansowanie — tłumaczy Grzegorz Stolarczyk, partner zarządzający w firmie Zaga Fundusze Europejskie.

Dodaje, że obecne programy, zarówno krajowe jak i regionalne, to w większości kontynuacja działań z poprzedniej perspektywy, ale ogromny nacisk na innowacyjność i nowe technologie powoduje, że lepiej punktowane będą bardziej nowatorskie projekty.

— O ile w poprzedniej perspektywie można było pozyskać dotację na projekty innowacyjne na szczeblu regionalnym, o tyle większe szanse na dotację będą miały przedsięwzięcia prekursorskie na poziomie krajowym — wyjaśnia Grzegorz Stolarczyk.

Podobnie jak w poprzednich perspektywach jest o co walczyć. Na poddziałanie 3.2.1 PO IR w 2015 r. przeznaczono 500 mln zł. Ogłoszenie konkursu ma nastąpić w grudniu 2015 r., a rozpoczęcie naboru wniosków w styczniu 2016. W poddziałaniu 3.2.2 przewidziano 303 mln zł.

Ogłoszenie konkursu ma nastąpić jeszcze w III kwartale 2015 r., a nabór wniosków ma się rozpocząć w jeszcze w IV kw. 2015 r. Agata Dzieniewska z firmy MSCG zaznacza jednak, że na razie brakuje uszczegółowień do programów krajowych i regionalnych. Z tego powodu nie do końca można ocenić warunki, jakie będą musieli spełnić wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie. Podkreśla jednak, że te dokumenty powinny pojawić się już w najbliższych tygodniach.

W oparciu o specjalizacje

Zdaniem ekspertów, polskie firmy nie powinny mieć kłopotówze spełnieniem kryteriów programów unijnych. Jak ocenia Aldona Janicka- -Śmidowicz, obecna perspektywa będzie nieco trudniejsza od poprzedniej ze względu na nacisk położony na badania i rozwój. Nie sądzi ona, aby polskie firmy miały problem z ich spełnieniem.

Zauważa jednak, że ograniczeniem dla uzyskania dofinansowania mogą być też krajowe inteligentne specjalizacje których Ministerstwo Gospodarki wyróżniło 19 lub regionalne inteligentne specjalizacje, ustalane w ramach każdego z RPO. W niektórych działaniach dotacyjnych wpisywanie się projektu w specjalizacje będzie kryterium obligatoryjnym.

Z kolei w pozostałych działaniach przedsięwzięcia realizowane w ramach tych specjalizacji będą traktowane preferencyjnie przy ocenie wniosków.

— Warto pamiętać, że inteligentne specjalizacje nie zostały sztywno wyznaczone na cały czas trwania nowej perspektywy i mogą zmienić się w przyszłości. Dlatego warto śledzić, czy resort gospodarki lub poszczególne województwa nie wprowadzą nowych pozycji na liście — radzi Aldona Janicka-Śmidowicz. Zdaniem Grzegorza Stolarczyka, w obecnej perspektywie unijnej największe szanse na dofinansowanie mają nadal firmy produkcyjne, które i tak regularnie wdrażają nowe technologie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jakość połączona z innowacją może liczyć na wsparcie