Japończycy inwestują w balony Alphabet

opublikowano: 25-04-2019, 08:23

Spółka zależna japońskiego SoftBanku inwestuje 125 mln USD w spółkę zależną Alphabet realizującą pomysł wykorzystania wysokościowych balonów do transmisji Internetu w trudnych terenowo obszarach.

HAPSMobile obejmie nieujawnioną część udziałów spółki Loon. Będzie z nią wymieniać się posiadanymi technologiami. W przyszłości Loon będzie mógł zainwestować 125 mln USD w HAPSMobile, który jest joint venture SoftBanku ze spółką Aerovironment, zajmującą się projektowaniem statków powietrznych wykorzystywanych w telekomunikacji.

Zobacz więcej

Google/Alphabet "Project Loon"

Gary Reyes/MCT/ZUMAPRESS.com/FORUM

Początkowo HAPSMobile i Loon wzięły na cel kraje podzwrotnikowe w związku m.in. z łatwością produkcji energii słonecznej. Junichi Miyakawa, szef technologii w Softbanku podkreśla, że choć pomysł transmisji Internetu „z nieba” nie jest nowy, to dopiero obecnie można o nim myśleć poważnie w związku z poprawą efektywności ogniw solarnych i pojemności akumulatorów.

- Lepsze wykorzystanie stratosfery to wielkie wyzwanie dla ludzkości – powiedział Miyakawa w czwartek w Tokio. – Ponad chmurami jest mnóstwa światła słonecznego. Powietrze jest przejrzyste, a wiatr jest umiarkowany – dodał.  

Opracowany przez HAPSMobile samolot Hawk 30 może operować na wysokości 20 kilometrów nawet przez sześć miesięcy, podkreślił Miyakawa.

SoftBank ma zaoferować stacje naziemne pozwalające na połączenie z balonami Loon jeszcze w tym roku. Własny statek powietrzny ma zaprezentować w 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy