Japończycy zbadają projekt kolejki

Piotr Wielicki
16-02-2001, 00:00

Japończycy zbadają projekt kolejki

Dwie japońskie firmy konsultingowe mają do końca kwietnia opracować studium wykonalności kolejki napowietrznej w Poznaniu. Badania sfinansuje Japan Bank For International Cooperation. Będzie to podstawą do rozmów władz miasta z potencjalnym japońskim inwestorem.

W Poznaniu ruszyły przygotowania do badań nad opłacalnością budowy kolejki napowietrznej. W mieście przebywają delegacje japońskich firm konsultingowych: Nichimen Corporation i Tonischi Engineering Consultans, które mają opracować studium. Jest to już druga wizyta Japończyków sprawie budowy kolejki w Poznaniu.

— Badania nad wykonalnością i opłacalnością budowy w Poznaniu napowietrznej kolejki sfinansuje, na prośbę władz miasta, Japan Bank For International Cooperation. Japończycy zapowiadają, że studium ma być gotowe pod koniec marca — mówi Henryk Spychalski, główny specjalista ds. programowania w zarządzie transportu wydziału inżyniera miasta.

Dodaje, że powodem, dla którego miasto zwróciło się do japońskiego banku z propozycją sfinansowania badań nie były wyłącznie stosunkowo niewielkie koszty przygotowania dokumentu.

— Chodziło nam bardziej o związanie się z japońskim partnerem. Daje to szansę na dalszą współpracę — wyjaśnia Henryk Spychalski.

Nie ujawnia jednak kosztów sfinansowania badań.

W opracowywanym dokumencie japońskie firmy rozważą m.in. przebieg trasy (lotnisko Ławica-Franowo), szacunkowe koszty inwestycji i uwarunkowania środowiskowe, przeanalizują też projekt pod względem ekonomicznym. Podczas kilkudniowej wizyty w stolicy Wielkopolski Japończycy zaplanowali również rozmowy ze służbami miejskimi i kilkoma firmami (m.in. Energetyką Poznańską i MTP), które mogłyby udzielić istotnych informacji na temat przygotowywanego przedsięwzięcia.

Analiza ma być podstawą do następnych rozmów Poznania z potencjalnym japońskim inwestorem.

Japończycy chcą, by miasto zbudowało betonową konstrukcję kolejki. Jej koszt oceniają na 75 mln USD (około 340 mln zł) za pierwszy 5-kilometrowy odcinek. Stanowiłoby to około 35 proc. wartości całej inwestycji. Miasta jednak nie stać na taki wydatek. Władze Poznania proponują, aby było to przedsięwzięcie komercyjne, którego koszt poniósłby inwestor.

Zbudowaniem w Poznaniu nadziemnej kolejki zainteresowany jest japoński Nichimen. Kolejka ma połączyć lotnisko Ławica z centrum i dzielnicą Franowo. Zautomatyzowany pociąg może przewieźć w ciągu godziny kilka tysięcy pasażerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Japończycy zbadają projekt kolejki