Japonia: aktywność przemysłu wróciła w rejon recesji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2021, 06:14

Początek 2021 r. roku stał pod znakiem wyhamowania ożywienia w japońskim przemyśle. Aktywność tego sektora zeszła poniżej bariery 50 pkt. wchodząc ponownie w obszar recesyjny, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wskaźnik PMI dla przemysłu opracowywany przez Jibun Bank Japan spadła wyrównany sezonowo do 59,8 pkt w styczniu z 50,0 pkt w grudniu 2020 r. Odczyt okazał się tylko nieznacznie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która kształtowała się na wysokości 49,7 pkt.

Tymczasem jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia rząd sugerował, że przedsiębiorcy oczekują mocnego ożywienia w styczniu.

Głównym powodem zniżki był spadek zatrudnienia i produkcji. Było to następstwem wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z nową falą infekcji Covid-19 na powierzchni kraju obejmującej ponad 55 proc. mieszkańców.

Co gorsze, jak podkreślił Usamah Bhatti, ekonomista z IHS Markit, mimo zaobserwowanej szerokiej stabilizacji w grudniu, spadek w styczniu oznaczał, że sektor nie odnotował wzrostu od kwietnia 2019 r.

Bariera 50 pkt oddziela rozwój danego sektora od jego kurczenia się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane