Japonia: rekordowy spadek aktywności gospodarczej

opublikowano: 23-04-2020, 07:03

W kwietniu 2020 r. odnotowano rekordowy spadek aktywność w japońskiej gospodarce, odzwierciedlający skalę i skutki pandemii koronawirusa, która zmusiła do zamknięcia części działalności i ograniczyła popyt.

Wskaźnik aktywności japońskiego sektora usług (PMI) spadł do rekordowo niskiego poziomu 22,8 pkt, wynika z opublikowanych w czwartek danych IHS Markit.

Z kolei indeks Jibun Bank Japan dla przemysłu spadł w kwietniu do 43,7 pkt, co wskazuje na największy spadek w sektorze fabryk od kwietnia 2009 r. Odczyty PMI poniżej 50 pkt, oznacza kurczenie się danego segmentu gospodarki. 

Najnowszy odczyt podsyca obawy o wystąpienie w dłuższym okresie stagnacji, a globalny wzrost powinien pozostać słaby przez dłuższy czas. Eksperci podkreślają, że bardzo pesymistycznym sygnałem jest największy od trzech lat spadek japońskiego eksportu. Co gorsze, oczekuje się dalszego pogorszenia tego wskaźnika.

Dane PMI dla Japonii wskazują, że w kwietniu negatywny,  wyniszczający gospodarkę  wpływ ekonomiczny globalnej pandemii koronawirusa nasilił się - powiedział ekonomista Joe Hayes z IHS Markit. Dodał, że „..,spadek łącznej produkcji i usług był najsilniejszym jaki odnotowano dotąd w badaniu od prawie 13 lat gromadzenia danych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane