Jeden koncert Di Meoli

Robert Buczek
opublikowano: 26-05-2006, 00:00

Gwiazda scen światowych na „prowincji”. Al Di Meola omija polskie „metropolie” i zagra... w Kędzierzynie-Koźlu.

Twórczość Meoli — podobnie jak jego artystyczny życiorys — pełna jest kolorów, zmiennych nastrojów i odnaleźć w niej można przeróżne inspiracje. Przygodę z muzyką zaczynał jako dziecko, a jego pierwszą fascynacją nie była, jak można by się domyślać, gitara, ale perkusja. Gitarą zainteresował się dopiero w wieku kilkunastu lat pod wpływem muzyki The Beatles. Początkowo grał country, ale z czasem z coraz większą ochotą zaczął zwracać się w stronę muzyki jazzowej. W ostatecznym skonkretyzowaniu poglądów na muzykę pomogły Meoli studia w Berklee Colage of Music oraz bardzo owocna współpraca z jedną z najbardziej wpływowych grup jazz-rockowej rewolty lat 70. — „Return To Forever” Chica Corei. Sukcesy artystyczne i dość szybko zdobyta popularność umożliwiły Alowi Di Meoli rozpoczęcie realizacji autorskich zamierzeń, i to często w gwiazdorskich składach. Przez wiele lat ze szczególnym upodobaniem współpracował z wybitnymi gitarzystami z kręgu jazzu, fusion i muzyki latynoskiej: Larrym Coryellem, Birellim Lagrenem, Johnem McLaughlinem i Paco DeLucią.

Pod względem stylistyki muzyka Meoli jest wybuchową mieszanką jazzu i muzyki świata, ze szczególnym uwypukleniem latynoskich fraz i rytmów. Gitarzysta ze znakomitym efektem łączy klasyczną, wirtuozowską technikę gry, upodobania do elektronicznych brzmień, bogatą wyobraźnię i wysokiej próby umiejętności improwizatorskie, a wszystko to okrasza gorącym temperamentem. Jego muzyka zawsze pełna jest życia i uwodzi słuchaczy wewnętrzną harmonią, urodą melodyki i mieniącą się kolorami mieszanką szlachetnych barw akustycznych i elektrycznych.

Al Di Meola wystąpi 26 maja o godz. 20.00 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (ul. Mostowa 1) w Kędzierzynie-Koźlu. Liderowi towarzyszyć będą: Mario Parmisano — fortepian, syntezatory, Gumbiz Ortiz — instrumenty perkusyjne, Ernie Adams — perkusja oraz Victor Miranda — kontrabas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy