Jednostki OFE w listopadzie wzrosły średnio o 2,25 proc.

Katarzyna Ostrowska
04-12-2001, 00:00

Fundusze nie powtórzyły w listopadzie sukcesu z października, kiedy osiągnęły najwyższe w historii wyniki inwestycyjne. Średnia zmiana wartości jednostki rozrachunkowej w ubiegłym miesiącu wyniosła 2,25 proc.

W listopadzie — podobnie jak w październiku — wszystkie fundusze emerytalne zanotowały dodatni wzrost wartości jednostki rozrachunkowej. Nie był on już jednak tak istotny, jak w październiku. Trudno się dziwić. WIG zwyżkował w listopadzie zaledwie o 2,18 proc., a WIG 20 — 1,27 proc. Tymczasem w październiku oba wskaźniki wyniosły odpowiednio 15,52 i 20,90 proc.

W ubiegłym miesiącu średnia zmiana wartości jednostki rozrachunkowej wyniosła 2,25 proc., w październiku — aż 7,97 proc., a we wrześniu OFE były jeszcze na minusie. Wówczas zmiana wynosiła -0,55 proc. (tylko cztery OFE były wówczas na plusie) .

Najwyższą miesięczną stopę zwrotu osiągnął fundusz PZU Złota Jesień — 2,96 proc., który jeszcze miesiąc wcześniej znajdował się na 11. pozycji w rankingu. Najniższą zmianę jednostki zanotował, drugi miesiąc z rzędu, OFE Kredyt Banku — 1,31 proc., który jeszcze we wrześniu był liderem.

— W październiku osiągnęliśmy trochę gorsze wyniki, dlatego że nasze zaangażowanie w akcje było mniejsze od konkurencji. W listopadzie nie było już takich wzrostów na giełdzie i nasze wyniki były lepsze. Utrzymaliśmy bowiem niższe zaangażowanie w akcje od innych funduszy. Na ten wynik wpływ miała także dobra struktura portfela papierów dłużnych — mówi Dariusz Adamiuk, członek zarządu PTE PZU.

Od 31 grudnia '99 roku do 30 listopada '01 — na miesiąc przed oficjalnym wyliczeniem stopy zwrotu — średnia arytmetyczna dla rynku wynosi 19,29 proc. Najlepiej wypada ponownie fundusz Rodzina (34,01-proc. stopa zwrotu) . Nie będzie on jednak brany pod uwagę w grudniowych wyliczeniach stóp, gdyż 10 grudnia jego aktywa zostaną przeniesione do funduszu Pekao.

Następnym funduszem w rankingu jest Polsat. Po raz pierwszy wszystkie OFE osiągnęły minimalną wymaganą stopę zwrotu. Jeszcze miesiąc wcześniej dopłata groziła funduszowi AIG oraz — po raz trzeci — Bankowemu OFE. Wiele teraz zależy od inwestycji w tym miesiącu.

— Listopad był miesiącem dużej niepewności. Nie było wiadomo, w jakim kierunku pójdzie rynek. Fundusze trzymały się średniego zaangażowania w akcje. Czekamy na wyklarowanie sytuacji na świecie, a więcej będzie wiadomo w pierwszym kwartale 2002 r. Czekamy także na jaśniejszą sytuację w polityce fiskalnej w Polsce. Myślę więc, że grudzień będzie podobny do listopada — mówi Dariusz Adamiuk.

Zdaniem Jana Mieczkowskiego, członka zarządu DWS Polska TFI, nie ma podstaw do tego, by WIG 20 osiągnął poziomu 1500 punktów (na koniec listopada wynosił ponad 1250 punktów.).

— Nie widzę możliwości wzrostów w grudniu na GPW. Nie wykluczam nawet korekt do 1100 punktów. Recesja obecna na rynku od początku roku potrwa w sumie do około połowy następnego — uważa Jan Mieczkowski.

ZUS przekazał OFE w listopadzie blisko 717,1 mln zł, czyli o ponad 67 mln zł mniej niż w październiku. We wrześniu OFE otrzymały 760,15 mln zł, a w sierpniu — 779,12 mln zł. Od początku roku do końca listopada zakład przelał na konta OFE 8,33 mld zł. Odsetki stanowiły 53,82 mln zł. Według resortu finansów, w 2001 r. ZUS przekaże do OFE 9,1 mld zł, natomiast w projekcie budżetu na 2002 roku założono, że do OFE trafi 11,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Jednostki OFE w listopadzie wzrosły średnio o 2,25 proc.