Jen wzrósł, inwestorzy pozbywają się euro

Reuters
opublikowano: 04-01-2002, 10:46

LONDYN (Reuters) - Kurs jena umocnił się w piątek, ponieważ powracający do pracy po noworocznej przerwie japońscy inwestorzy realizowali zyski, które w ostatnich dniach przyniosła dynamiczna zwyżka euro. "Moim zdaniem to tylko techniczna korekta, która nie zmienia ogólnej sytuacji na rynku" - powiedział Rob Hayward, analityk rynków walutowych z ABN AMRO. Z wypowiedzi japo

LONDYN (Reuters) - Kurs jena umocnił się w piątek, ponieważ powracający do pracy po noworocznej przerwie japońscy inwestorzy realizowali zyski, które w ostatnich dniach przyniosła dynamiczna zwyżka euro.

"Moim zdaniem to tylko techniczna korekta, która nie zmienia ogólnej sytuacji na rynku" - powiedział Rob Hayward, analityk rynków walutowych z ABN AMRO.

Z wypowiedzi japońskich polityków wynika, że są oni zwolennikami słabego jena, który pozwoliłby zwiększyć konkurencyjność eksportu i wyciągnąć gospodarkę z zapaści.

Jen umocnił się do poziomu 117,54 jena wobec euro i 130,98 jena wobec dolara.

Równocześnie obroty na rynku były małe, a inwestorzy czekali na ważne dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w grudniu, które zostaną opublikowane o 14.30 czasu warszawskiego. Zdaniem analityków bezrobocie w największej gospodarce świata wzrosło do 5,8 z 5,7 procent.

Na początku tygodnia, gdy banknoty i monety euro weszły do obiegu waluta europejska znacznie umocniła się wobec dolara, jena i funta. Jednak zdaniem analityków nie ma żadnych fundamentalnych powodów dalszego umacniania się euro.

"Inwestorzy ruszyli by realizować zyski, co przy małych obrotach na rynku doprowadziło do spadku kursu waluty poniżej 118 jena" - uważa Koichi Abe z Aozora Bank.

Zdaniem analityków planowana przez niemieckiego ministra finansów, Hansa Eichela podróż do Chin i Iranu, podczas której ma on przekonywać władze tych państw do zwiększenia rezerw w euro, może pozytywnie wpłynąć na kurs europejskiej waluty.

Euro na krótko umocniło się po publikacji lepszych niż oczekiwano danych o kondycji europejskiego sektora usług. Jednak już o godzinie 10.30 wspólna waluta kosztowała ponownie 89,70 centa.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane