Jesień pod znakiem emisji

  • Emil Szweda
opublikowano: 01-07-2013, 00:00

Prawdziwie drobni inwestorzy objęli znikomą część emisji Orlenu.

Na jesień plasowanie kolejnych dwóch transz zapowiedział Orlen. Emisji obligacji detalicznych należy spodziewać się także po KGHM, PKO BP i być może PGE. Ruch wyprzedzający może wykonać Robyg, który mógłby uplasować publiczną emisję obligacji jeszcze w sierpniu. Takie wyprzedzenie rynku może okazać się słuszne, ponieważ rynek detalicznych obligacji korporacyjnych choć rozwija się prężnie, dopiero testuje chłonność portfeli inwestorów indywidualnych. Przetarcie, które zrobił PKN Orlen, wróży dobrze, ale obie serie obligacji koncernu wchłonęli klienci private bankingu, a więc najbardziej świadomi klienci banków. Prawdziwie drobni inwestorzy objęli znikomą część emisji (2-3 proc.).

Jeśli potwierdzą się informacje o emisji obligacji PKO BP (przedstawiciele banku nie chcą mówić o niej oficjalnie, ponieważ znowelizowana ustawa o ofertach publicznych zakazuje informowania o emisji przed złożeniem prospektu), bank znajdzie się w ciekawym położeniu, ponieważ w jednym czasie może oferować obligacje swoje i PKN Orlen.

Należy przyjąć, że obie emisje zostaną przeprowadzone po publikacji raportów półrocznych, a przed raportami kwartalnymi (raporty półroczne są audytowane i mogą być częścią prospektów). Okno czasowe będzie więc wąskie, a przecież PKN chciałby przeprowadzić jesienią dwie emisje, trzecią zachowując na przyszły rok. Potencjalnie jest w tym pewien konflikt interesów, choć łatwy do rozwiązania. Ostatecznie ani Orlen, ani PKO BP nie potrzebują gotówki na już. Orlen chce tylko zdywersyfikować źródła finansowania, a obligacje detaliczne stanowią i tak jego najmniej istotną część (koncern ma kilkanaście miliardów złotych w kredytach), zaś celem PKO BP pozostaje uniezależnienie się od krótkoterminowych depozytów na rzecz długoterminowych form finansowania, co zresztą wynika z obowiązku implementowania nowych zaleceń dotyczących banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Polecane