Jesienna zmiana

Joanna Barańska
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Trzeba ustalić na nowo klauzulę wykonalności dla tytułów egzekucyjnych, by można je było wykonywać. Jesienią.

Tytuły egzekucyjne to m.in. orzeczenia sądowe, akty notarialne, ugody sądowe i bankowe tytuły egzekucyjne. Tym, które nie są orzeczeniami sądu, w celu przeprowadzenia egzekucji sąd musi nadać klauzulę wykonalności. Z takim tytułem wykonawczym wierzyciel zgłasza się do komornika.

Treść klauzuli wykonalności ustalona jest odgórnie rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Brzmi ona: „Sąd stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji... Orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne/natychmiast wykonalne”. Wstemplowując klauzulę, sąd zaznacza, która z tych opcji jest właściwa.

W czerwcu Sąd Rejonowy w Wejherowie nie zrobił tego i komornik, któremu wierzyciel przedstawił tytuł do egzekucji, poprosił o poprawienie tej niedokładności. Dopiero wówczas sąd zauważył, że z takim brzmieniem klauzuli wykonalności nie można przeprowadzić egzekucji, bo bankowy tytuł egzekucyjny nie jest żadnym orzeczeniem, a co dopiero prawomocnym czy natychmiast wykonalnym. Wejherowski sąd zwrócił się więc do Trybunału Konstytucyjnego (TK) z pytaniem, czy rozporządzenie o treści klauzuli jest zgodne z kodeksem postępowania cywilnego i z prawem bankowym. TK orzekł wczoraj, że nie i dał Ministerstwu Sprawiedliwości czas do końca roku na jego zmianę. Resort zapewnia, że nowe rozporządzenie czeka tylko na podpis ministra.

— Powinno zostać opublikowane do listopada. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierać zdania o „orzeczeniu” — twierdzi sędzia Jacek Saramaga, który reprezentował ministerstwo na wczorajszej rozprawie przed TK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu