Jeśli przecena, to kontrolowana

Katarzyna Płaczek
opublikowano: 10-07-2006, 00:00

Wpływ wymiany premiera na rynki finansowe będzie zależał od kolejnych zmian personalnych i politycznych, jakie nastąpią po tej roszadzie. I choć zazwyczaj towarzyszy im niepewność, to — jak pokazała dymisja minister finansów Zyty Gilowskiej — rynek nerwy trzyma na wodzy i niekoniecznie musi dojść do panicznej wyprzedaży. Zwłaszcza że Jarosław Kaczyński zapowiedział utrzymanie kotwicy budżetowej i dbałości o złotego. Ewentualna przecena powinna być okazją do zakupów.

Byłaby z pewnością, gdyby nie to, że dobre nastroje zakłóciły niekorzystne dane z rynku pracy w USA oraz pojawiające się obawy o wyniki kwartalne spółek. Wydaje się jednak, że polski rynek zaszedł już za daleko, by mówić tylko o korekcie spadków. Odreagowanie było wystarczająco silne, by pokonać najpierw pierwszy opór na poziomie 2780 pkt (linia szyi formacji RGR), kolejny w postaci stusesyjnej średniej kroczącej (2907 pkt), a następnie jeszcze psychologiczną barierę 3000 pkt.

W obliczu zmiany nastrojów na rynkach zagranicznych i wydarzeń politycznych w kraju może dojść do kontrolowanej przeceny, ale wsparcie na poziomie 2940-2950 pkt powinno zostać obronione. I będzie to okazja do zakupów dla tych wszystkich, którzy sceptycznie oceniali dotychczasowe wzrosty z powodu niezbyt dużych obrotów. Wynosiły one średnio 700 mln zł. Żeby jednak mieć 100-procentową pewność, że WIG20 powrócił definitywnie do średnioterminowego trendu wzrostowego, trzeba poczekać na nieco bardziej zdecydowane pokonanie poziomu 3000 pkt (piątkowe zamknięcie tylko naruszyło ten poziom), na którym znajduje się właśnie linia tego trendu, jaki został złamany 24 maja.

Jeżeli i ten test byki zdadzą celująco, wówczas atak na szczyty będzie przesądzony. A biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia byków w trwającym do piątku odbiciu, pierwsza porażka kupujących przy tym poziomie wcale nie musi zwiastować powrotu do silniejszych spadków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu