Jessica receptą na rewitalizację

Marta Markiewicz
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Komisja Europejska wprowadza nowe formy finansowania inwestycji. W ramach programu Jessica przedsiębiorcy i samorządowcy mogą korzystać z puli 257 mln euro unijnego wsparcia

Rozwój i rewitalizacja miast, przywracanie terenów dysfunkcyjnych społecznościom lokalnym — takie powinny być priorytety inwestorów, którzy chcieliby skorzystać z funduszy europejskich dostępnych w ramach inicjatywy Jessica. W Polsce program uruchomiony został w ramach pilotażu w czterech województwach: wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i śląskim, gdzie FROM’ami są trzy banki — BGK, BOŚ Bank oraz BZ WBK. Wkrótce Jessica wkroczy również na Mazowsze, gdzie 9 grudnia Europejski Bank Inwestycyjny — pełniący funkcję managera funduszu powierniczego — ogłosił przetarg na wybór lokalnego FROM-u.

Tak dla rewitalizacji miast

Program Jessica skoncentrowany jest na zwrotnym finansowaniu inwestycji na terenach miejskich, które zakwalifikowano jako wymagające społeczno-ekonomicznej rewitalizacji i które znajdują się na obszarach objętych tzw. Zintegrowanymi Planami Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich.

— Przedsięwzięcia realizowane z pożyczek udzielanych ze środków Jessica popularyzują projekty służące rozwojowi miast, a zarazem samofinansujące się i realizujące funkcje publiczne. Podmioty prywatne są dla nas równie ważne, jak samorządy. Staramy się zachęcać do partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), co pozwoli na zmniejszenie obciążenia finansowego samorządów, równocześnie poszerzając możliwości inwestycyjneprzedsiębiorstw — ocenia Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

O preferencyjne finansowanie inwestycji mogą się starać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które realizują projekty na obszarach dysfunkcyjnych. Ich inwestycje oprócz funkcji komercyjnych powinny także służyć społecznościom lokalnym. Jessica finansuje do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

— W ramach inwestycji finansowanych z programu Jessica mogą powstać obiekty, w których zlokalizowane zostaną placówki pełniące funkcje społeczne np. biblioteka, punkt konsultacyjny, centrum aktywizacji zawodowej, dodatkowo mogą zostać sfinansowane systemy monitoringu, tereny zielone, promenady. Środki JESSICA zapewnią również finansowanie wielu ciekawych pomysłów komercyjnych: od galerii handlowej, kawiarni poprzez powierzchnie biurowe, inkubatory przedsiębiorczości, kręgielnie, niepubliczne placówki oświatowe i hotel, aż po targowisko miejskie. Projekty te są zazwyczaj zintegrowane i wielowymiarowe. Godzą interes inwestora, społeczności lokalnej i miasta — podkreśla Małgorzata Dusza, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych BOŚ Banku.

Jak podkreślają eksperci, inicjatywa Jessica jest szczególnym programem finansowania inwestycji. Dzięki niej zrealizowane zostaną projekty, które z uwagi na specyfikę przedsięwzięć rewitalizacyjnych, czyli wysokie ryzyko związane z ich realizacją oraz niską rentowność inwestycji nie są atrakcyjne komercyjnie, jednak są ważne z punktu widzenia miasta, bowiem przyczyniają się do rozwoju i poprawy jakości życia jego mieszkańców. — Jessica umożliwia zatem ekonomiczne „dopięcie” projektów, których stopa zwrotu jest większa od zera, ale nie na tyle by mogły zostać sfinansowane komercyjnie — mówi Małgorzata Dusza.

Miliony na inwestycje

Środki zarezerwowane na realizację programu Jessica w Polsce wynoszą ponad 257 mln EUR. Najbardziej zaawansowane we wdrażanie programu są województwa wielkopolskie oraz zachodniopomorskie. W tym pierwszym nabór wniosków ocenianych przez BGK ruszył 29 października ubiegłego roku. — W Wielkopolsce na pożyczki w ramach programu Jessica mamy do dyspozycji około 300 mln zł. Dotychczas zostały podpisane 4 umowy w sumie na około 92 mln zł — mówi Michał Kopeć z wydziału finansowania lokalnego i koordynacji Departamentu Programów Europejskich BGK.

W województwie zachodniopomorskim — gdzie priorytetem są inwestycje związane z rewitalizacją i mieszkalnictwem — inwestorzy mogą zgłaszać swoje projekty od 21 marca 2011 r. do BOŚ oraz od 28 lipca 2011 r. do BZ WBK.

Obiecujące regiony

— Jesteśmy na etapie rozmów z przedsiębiorcami oraz projektowania inwestycji. Liczymy, że w pierwszym kwartale 2012 r. będziemy mieli pełną analizę tego obszaru. W województwie zachodniopomorskim część zidentyfikowanych przez nas projektów została przygotowana w formule dotacyjnej i w chwili obecnej czeka na decyzję o dofinansowaniu. Wnioskodawcy czekający na decyzję o przyznaniu dotacji, deklarują jednak, że w przypadku jej nie otrzymania będą aplikować o środki w ramach inicjatywy Jessica - wyjaśnia Małgorzata Kowalczuk z BOŚ, który pełni funkcję FROM dla województwa zachodniopomorskiego poza Szczecińskim Obszarem Metropolitarnym.

W obu województwach, w których nabór wniosków dopiero ruszył, zainteresowanie finansowaniem w ramach programu Jessica jest spore. — Ze wstępnych rozmów, prowadzonych jeszcze przed podpisaniem umów z bankami pełniącymi funkcję FROM, wynika, że większość miast, które kwalifikują się do realizacji projektów, jest wstępnie zainteresowana pożyczkami. Ostateczny poziom wykorzystania środków z programu Jessica będzie zależał od sytuacji budżetowej poszczególnych miast — ocenia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Jessica cieszy się dużym zainteresowaniem również na Śląsku, gdzie jeszcze przed rozpoczęciem naboru wniosków BOŚ rozmawiał z inwestorami o kilku zaawansowanych projektach.

Rola banków

Na drodze do sprawnej realizacji inwestycji mogą stanąć kwestie finansowe związane z wkładem własnym. Banki

pełniące funkcję FROM’ów mają jednak na to receptę i uruchamiają dodatkowe możliwości pozyskania funduszy uzupełniających. — W celu zapewnienia inwestorom finansowania wkładu własnego przygotowaliśmy specjalny pakiet produktów, zawierający m.in. kredyt unijny, kredyt inwestycyjny z linii EBI czy kredyt obrotowy na finansowanie VAT. Między innymi uproszczono procedurę ubiegania się przez inwestorów o finansowanie uzupełniające do programu Jessica. Przewidzieliśmy również możliwość obniżenia kosztów pozyskania takich kredytów — informuje Michał Kopeć z BGK. Natomiast BOŚ zadeklarował dodatkowe 575 mln zł, które przeznacza na współfinansowanie. — Dzięki temu wartość inwestycji zrealizowanych w ramach inicjatywy Jessica w trzech województwach zamknie się wartością szacowaną na przeszło miliard złotych — wylicza Małgorzata Dusza.

OKIEM SAMORZĄDOWCA

Inicjatywa sprzyja kulturze

JAROSŁAW RATAJCZAK

wiceburmistrz Koźmina Wielkopolskiego

Koźmin Wielkopolski od kilku lat stara się podnieść na wyższy poziom działalność kulturalną w mieście. Gdy fiaskiem zakończyły się próby pozyskania dotacji z urzędu marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury, z pomocą przyszła nam inicjatywa Jessica. W ramach realizowanego projektu chcemy zaadaptować budynek starej gazowni na potrzeby Centrum Kultury. W ośrodku zamierzamy oddać do użytku m.in. sale widowiskowo- -teatralną i taneczną, studio nagrań oraz pracownie plastyczne i muzyczne.

Całkowitą wartość inwestycji oszacowaliśmy na 1,4 mln zł, z czego pożyczka z funduszu Jessica wyniesie 1 mln zł. Na potrzeby projektu zakupiliśmy od PGNiG oraz Wielkopolskiej Spółki Gazowej nieruchomość wraz z budynkiem, który do końca 2012 r. przejdzie gruntowy remont i modernizację. Pożyczkę z programu Jessica będziemy spłacać przez 30 lat, więc nie będzie to dla nas jako samorządu dużym obciążeniem finansowym. Rozważamy również możliwość wykorzystania finansowania z inicjatywy Jessica przy planowanej rewitalizacji Starego Rynku — to jednak nastąpi dopiero w momencie, gdy powstanie obwodnica Koźmina Wielkopolskiego, która pozwoli na wyprowadzenie poza obszar miasta ruchu tranzytowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu