Jest chętny na Baltonę

MIR
opublikowano: 13-02-2009, 00:00

Większościowy udziałowiec chce przejąć od skarbu państwa pakiet 26,83 proc. akcji ikony PRL.

Większościowy udziałowiec chce przejąć od skarbu państwa pakiet 26,83 proc. akcji ikony PRL.

Co się odwlecze, to nie uciecze. Skarb państwa w lipcu 2005 r., pod koniec rządów SLD, już raz próbował sprzedać resztówkę Baltony — sieci sklepów, które w czasach Polski Ludowej sprzedawały za dewizy dobra niedostępne zwykłemu Kowalskiemu. Kolejną próbę upłynnienia 26,83 proc. walorów podjął Aleksander Grad, obecny szef resortu skarbu. Wygląda na to, że tym razem będzie skuteczna. Zakupem pakietu jest zainteresowana Alfa Center, większościowy, niemal 60-procentowy, udziałowiec Baltony. Spółka należy do grupy, w której skład wchodzi przedsiębiorstwo finansowo-konsultingowe Gaskon. Krzysztof Mucha-Orliński, prezes Alfa Center, cieszy się z decyzji resortu.

— Jesteśmy zainteresowani nabyciem pakietu — mówi prezes.

Gdyby transakcja doszła do skutku, w rękach większościowego udziałowca znalazłoby się już 86,77 proc. udziałów.

Baltona prowadzi 21 sklepów wolnocłowych (i za odprawą paszportową) w portach lotniczych oraz jeden sklep graniczny w Świnoujściu. Zajmuje się także zaopatrzeniem statków. Jest też 90-procentowym udziałowcem spółki BH Travel Retail Poland, stworzonej do obsługi terminalu 2 na Okęciu. Do grupy należy także Baltona Serwis, właściciel wystawionych na sprzedaż 129 ha gruntów w woj. warmińsko-mazurskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu